Znaczenie tatuażu

Niektóre tatuaże mają znaczenie, inne robimy dlatego, że nam się po prostu podobają. Do najpopularniejszych motywów należą m.in. róże, tribale, motywy zwierzęce, ptaki, dmuchawce czy znaki nieskończoności. Jakie jest znaczenie tatuażu, który masz/zamierzasz zrobić?

Znaczenie tatuażu

Tatuaż róża

znaczenie tatuażu
Pinterest

Róża jest jednym z najpopularniejszych tatuaży damskich. Sama uzupełniłam tym motywem rękaw. Jest subtelna, ale nieoczywista. Jakie jest znaczenie tatuażu – róży? Symbol róży nawiązuje do piękna oraz duchowości. Od wieków uznawana jest także za symbol piękna – szczególnie ta w kolorze czerwonym. Niegdyś, właśnie poprzez motyw róży w tatuażu, marynarze prezentowali uczucie do swoich wybranek czy matek podczas długich wypraw. Inne znaczenia tatuażu róży to – miłość cielesna, męczeństwo, życie, czystość intencji/uczuć, cnotliwość (pewien paradoks, bo symbolizuje także miłość cielesną). Biała róża oznacza niewinność.

Tatuaż motyl

Wzory tatuaży przedstawiające zwierzęta, owady nierzadko nawiązują do mitologii. Podobnie jest także w przypadku tatuażu z motylem, który oznacza metamorfozę, odrodzenie czy zmiany. W Chinach motyle są symbolem miłości, natomiast Japonii oraz Grecji uosabiają duszę.

Tatuaż krzyż

Mogłoby się wydawać, że znaczenie tego wzoru tatuażu jest oczywiste. Tymczasem tatuaż krzyż ma znaczenie nie tylko religijne. Pozioma belka oznacza kobiecość, śmierć czy zniszczenie, natomiast pionowa męskość, pełnię życia oraz aktywność. Celtycki krzyż to połączenie duchowości i fizyczności, natomiast gotycki bólu i gniewu.

Tatuaż pióro

znaczenie tatuażu
Pinterest

Ten tatuaż ma wiele znaczeń. Niektóre z nich są sprzeczne, np. śmierć/strata oraz narodziny/szczęście. Można także przeczytać, iż tatuaż pióro oznacza lekkość, emocjonalność czy kreatywność. Jest to jeden z najbardziej popularnych motywów, szczególnie jeśli chodzi o łapacz snów czy znak nieskończoności oraz ptaki w połączeniu z piórkami.

Tatuaż ptaki, jaskółka

Najczęściej wybieranym “ptasim” wzorem tatuażu są jaskółki. Jaskółka ma wiele znaczeń – w starożytności uważano, że jaskółki przenoszą dusze zmarłych. Jest zatem symbolem wewnętrznego spokoju. W starożytnym Egipcie była zwiastunem nowej miłości. Oznacza także wierność czy lojalność. W Japonii uważana jest za symbol zdrady. Początkowo na tatuaż jaskółki decydowali się marynarze. Dla nich była symbolem wolności. Obecnie jaskółka symbolizuje nadzieję, szczęście, zmiany, miłość, wierność, ale także rozłąkę, żal czy smutek.

Tatuaż znak nieskończoności

Bardzo popularny motyw tatuażu, szczególnie wśród kobiet. Symbolizuje stabilność, wieczność. Inne znaczenia tego motywu to bezmiar, odrodzenie, odnowa oraz nieśmiertelność.

Tatuaż skrzydła

Najczęściej wytatuowane na plecach. Są symbolem indywidualności, niewinności. Oznaczały aniołów w tekstach religijnych, Hermesa w mitologii greckiej (boga podróżnych, złodziei i kupców).

Tatuaż serce

Odkrycie symboliki tego wzoru jest proste. Serce stanowi wyraz uczuć do kogoś bliskiego. Niekiedy występuje w połączeniu z imieniem czy inicjałami.

Tatuaż smok

znaczenie tatuażu
Pinterest

To popularny wzór szczególnie w Azji. Oznacza siłę, kreatywność oraz czystość. Niekiedy kojarzony jest z zazdrością oraz pragnieniem nieśmiertelności. Bardziej popularne są wśród męskich tatuaży. U mężczyzn oznaczają czystą moc w połączeniu z mądrością. Nic dziwnego, smoki kojarzone są ze strażnikami, obrońcami – podobnie jak mężczyźni.

Tatuaż tribal

Jego znaczenie odnosi się do plemiennych rytuałów. Symbolizuje spokój, miłość lub jedno z bóstw. W Polsce kojarzony jest dość negatywnie – amatorsko.

 

 

Leave A Reply

Navigate