Wiersze miłosne – czy warto je czytać?

Odkąd na świecie tylko pojawiła się miłość, już w ogrodzie Eden pomiędzy dwojga ludźmi- Adamem i Ewą, było wiadome, iż to uczucie niewyrażalne w słowach, gdyż są zbyt słabe oraz płytkie, na to, aby w pełni ją wyrazić – wyeksponować. Pomimo tego, to znaleźli się jednak tacy artyści, którzy dokonywali prób jej opisywania i tak powstały najpiękniejsze wiersze miłosne. Niektóre są wręcz sentymentalne, nastrojowe, z kolei inne mające w sobie barwę – moc poetyckiej radości. Zresztą zawsze pierwsze zakochanie się w kimś sprawia, że cały świat nabiera żywych barw, wiersze o miłości są doskonałym tego dowodem, będącym utrwalonym na kartce papieru.

Uczucia wyrażone w wierszach

W wierszach o miłości jako czytelnicy odnajdziemy uczucia: pragnienia, tęsknoty oraz przeżycia, które są przecież nam takie bliskie. Swoje miejsce znajdą tu wszyscy zakochani, ale także ludzie, którzy, nadal w życiu szukają tej jedynej i zarazem prawdziwej miłości. Wierszowane utwory literackie są nie tylko na szczególne i stosowne okazje czyli walentynki, rocznicę ślubu, srebrne czy złote gody, ale na każdy dzień, uzupełniając jego odpowiednie przeżywanie.

Uczucie miłości, a szczególnie jej motyw literacki w poezji stał się szczególnie popularna oraz pożądany w czasach Szekspira, którego dramat “Romeo i Julia”, ukazuje tragedię dwojga kochanków. Ludzi pochodzących ze zwaśnionych rodów. Od czasów Romea i Julii – powstało tysiące wierszy. Poeci przelewali na papier głębię swoich uczuć oraz myśli, jednocześnie starając się za pomocą własnych słów – wyrazić, oddać to, co nienamacalne. 

W epoce romantyzmu sam Adam Mickiewicz w jednym ze swoich wierszy- dzieł literackich umieścił apostrofę do byłej kochanki „Kobieto! Puchu marny!”. Przez tego poetę przemawia ogromny ból z powodu niespełnionej miłości oraz gniew na kobietę z racji jej wewnętrznego zepsucia jej duszy. Jest dość mocno widziane i akcentowane na zewnątrz w utworze  pt.: “Cierpienia Młodego Wertera”. Tutaj siła uczucia względem nieosiągalnej dla niego ukochanej pchnęła głównego bohatera prosto w ramiona podstępnej śmierci.

Zresztą sam Werter przez długi czas był inspiracją dla wielu młodych mężczyzn, którzy cierpiąc z powodu zawodu miłosnego-  również decydowali się na ostateczny jakże desperacki akt, jakim jest targnięcie się na własne na życie. Dlatego przez falę samobójstw, wzięło się to określenie  “samobójstw Werterowskich” . Takie zjawisko dowodzi, jak wielki wpływ na ludzi miała poezja oraz wiersze miłosne.

Wiersze bywają pełne zazdrości, czy bólu, bywają napełnione goryczą ludzkiego cierpienia. Jednak sama poezja miłosna z reguły przestawia zmysłowe oblicze miłości.

Dydaktyka w poezji miłosnej

Wiersze miłosne to nie tylko moc głębokiego, ale i przelotnego często też uczucia, które zostało przelanych  na papier w wielu utworach literackich, jest zauważalna wyraźnie widoczna nauka o tym, czym  w ogóle jest miłość, a także  jak należy kochać drugą osobę.

Rewelacyjnym przykładem nauczyciela jest ksiądz Jan Twardowski i np. jego utwór pt.: “Miłość”. Utwór ten w pełni edukuje i doświadcza osoby nieświadome tego, jak wiele stron- imion  może mieć w sobie  sama „miłość”.  Ponadto wszystkie  wiersze o miłości, stanowią przeogromną grupę utworów-  spośród wszystkich tekstów poetyckich. Taki specyficzny rodzaj poezji,  swoja popularność zawdzięcza m.in. wielką oraz nieprzemijającą moc samego uczucia. Albowiem towarzyszy ono każdemu człowiekowi i to bez względu na: wiek- dzieci lub dorośli, płeć lub chociażby wykonywana profesję zawodową (zawód). 
 
Ważne!: Co ważne, wiersze o uczuciu miłosnym pozwalają rozładować emocje oraz utożsamić się z głównym podmiotem lirycznym (bohaterem). Równocześnie bardzo często przeżywającym rozterki uczuciowe oraz podobne  emocje  uczucia, a nawet uczą one i ukazują, jak wygląda miłość na różnych etapach życia każdego człowieka.

Dlatego wiersze miłosne pokazują, że warto o miłość dbać i walczyć oraz troszczyć się o jej prawidłowe rozumienie wśród dzisiejszego pokolenia, a szczególnie wśród  małych dzieci Miłość zawsze wyzwala, jako słynna „miłosna  chemią”, która  wyzwala w samym człowieku olbrzymie pokłady cierpliwości, natomiast sami poeci pomagają nam oraz naszym małym pociechom   zrozumieć sens głębokie uczucia, jaką jest właśnie ”miłość” oraz  jaki jest jej wpływ i  zależności  na nasze życie.

Leave A Reply

Navigate