W jaki sposób skutecznie odświeżyć swoje obuwie?

Zapewne każdy z nas posiada w swojej szafie zapomniane buty, które niejednokrotnie przeleżały na samym dnie, nawet kilka sezonów. Jeśli takie obuwie od dłuższego czasu nie było używane i czyszczone, to niestety mogły namnożyć się na jego powierzchni oraz we wnętrzu bakterie, czy też grzyby. Właśnie dlatego warto skorzystać z prostych, domowych sposobów na odświeżenie swoich butów. Dzięki temu nadamy im drugie życie.

Jak odświeżyć zapomniane obuwie? 

Obuwie, którego nie nosiliśmy przez kilka sezonów, z pewnością charakteryzuje się specyficznym i niezbyt przyjemnym zapachem. Aby skutecznie się go pozbyć, można zastosować starą i sprawdzoną metodę, jaką jest wsypanie bezpośrednio do wnętrza butów sody oczyszczonej i pozostawienie ich w takim stanie na całą noc. Soda oczyszczona jest naturalnym środkiem, który bardzo skutecznie usuwa także trudne plamy i niemiłe zapachy. Dlatego rano, po usunięciu proszku z butów, będziemy mogli cieszyć znacznie odświeżonym obuwiem. 

Niestety niekiedy zdarza się, że musimy zakupić nowe buty, ponieważ uległy zbyt dużemu zniszczeniu. Jeśli nie chcemy wydać fortuny np. na nowe skórzane botki, to możemy skorzystać z wyprzedaży. Hurtownie butów często oferują atrakcyjne ceny butów, które stanowią końcówkę serii. Takie buty są zazwyczaj sprzedawane na pary. Dlatego też nie musimy kupować hurtowych ilości, żeby zaoszczędzić.

Jeżeli chodzi o inną, domową metodę usuwania przykrych zapachów, to jest nią także poddawanie butów promieniowaniu słonecznemu. Po prostu wyciągamy wkładki, rozsznurowujemy je i wystawiamy na słońce np. na parapet. Ta metoda nie dotyczy butów ze skóry naturalnej, ponieważ może uszkodzić jej strukturę. Można w ten sposób odświeżać tenisówki, baleriny, czy też buty sportowe. Kolejnym prostym sposobem jest dezynfekcja wnętrza butów wodą z mydłem i dodatkiem octu. Aby zwiększyć efekt, w takiej mieszance możemy także wyprać wkładki do butów. Dobrym pomysłem jest również włożenie do wnętrza butów skórek z cytryny i pozostawienie ich na noc. Dzięki temu prostemu zabiegowi Twoje buty zyskają świeżość i cytrusowy zapach. Aby szybko i łatwo pozbyć się niemiłego zapachu, możemy też włożyć do wnętrza butów kostkę mydła i również pozostawić ją na noc. Z pewnością skutecznie pochłonie ona nieprzyjemne zapachy i pozostawi odświeżone obuwie.

Jeżeli jesteś zwolennikiem naturalnych metod, to zapewne zamiast drogich preparatów do czyszczenia i odświeżania butów, wolisz zrobić je samodzielnie. Dlatego też powinieneś wykonać domowy spray, który zneutralizuje przykre zapachy. Do jego wykonania potrzebujemy ½ szklanki wody, ½ szklanki octu i około 10 kropli olejku z drzewa herbacianego.  Tak przygotowaną mieszankę wlewamy do wcześniej przygotowanej butelki z atomizerem, intensywnie wstrząsamy, żeby wymieszać składniki i gotowe. Tak przygotowanym sprayem spryskujemy wnętrze butów.

Polecamy!

Leave A Reply

Navigate