Uzależnienie od komputera wśród dzieci – jak sobie z nim radzić?

Statystyki nie napawają optymizmem. Jak wynika z badań EU Kids Online, które przeprowadzono wśród dzieci z 25 państw Europy, niedojadanie bądź niedosypianie w związku z korzystaniem z sieci deklaruje aż ponad 20% polskich nastolatków! 35% dodaje, że Internet negatywnie wpływa na ich relacje z rodziną czy przyjaciółmi. Nie da się ukryć, że Internet jest znaczącą częścią życia – szczególnie dzieci. I choć większość z nich korzysta z dobrodziejstw Internetu w odpowiedni sposób, jest grupa pociech uzależnionych, które nie potrafią żyć bez sieci. Po czym rozpoznać uzależnienie od komputera wśród dzieci i jak sobie z nim radzić?

Po czym poznać, że dziecko jest uzależnione od komputera lub Internetu?

To, co powinno wzbudzić czujność rodziców, to przede wszystkim kłopoty z koncentracją, zaniedbywanie obowiązków (szkolnych czy domowych), pogorszenie się wyników w nauce, gorsze relacje ze znajomymi i rodziną, rezygnacja z pasji na rzecz Internetu. Mogą to być sygnały świadczące o tym, że dziecko przestaje kontrolować czas spędzamy w sieci. Natychmiastową reakcję należy podjąć wtedy, gdy:

  • dziecko zaniedbuje obowiązki szkolne, tłumacząc się tym, że ma coś ważnego do zrobienia w sieci,
  • zapomina o jedzeniu posiłków,
  • spędza ogromną część wolnego czasu w Internecie, rezygnując z dawnych pasji,
  • okłamuje rodziców w kwestii tego, ile czasu spędza w sieci,
  • Internet jest źródłem konfliktów z rodzicami,
  • dziecko staje się agresywne, rozdrażnione, gdy nie może korzystać z sieci czy komputera.

Jak pomóc dziecku uzależnionemu od komputera?

Bardzo ważne jest to, aby reagować, gdy zauważymy problem. Rodzice powinni tłumaczyć dziecku, że jest uzależnione od komputera/Internetu. Należy znaleźć przyczynę tego, dlaczego pociecha ucieka w wirtualny świat – być może jest to tylko przykrywka dla prawdziwego problemu.

Wspólnie ustalcie sposób oraz czas korzystania z sieci, wyjaśniając, skąd te ograniczenia. Jeśli dziecko nie jest w stanie się podporządkować lub korzysta z Internetu w sposób zagrażający zdrowiu, należy podjąć stanowcze kroki i skorzystać z pomocy specjalistów.

Leave A Reply

Navigate