Tatuaże indiańskie – wzory i znaczenie

Tatuaże indiańskie cieszą się ogromną popularnością. Z pewnością wielu z Was kojarzy kilka kultowych wzorów, które są powielane w najróżniejszych wariantach. Jakie znaczenie mają indiańskie tatuaże? Kiedy zdecydować się na indiański tatuaż i skąd w zasadzie się on wywodzi?

Historia tatuaży indiańskich

Tatuaże w kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki miały bardzo istotną rolę. Wybierali je zarówno mężczyźni, jak i kobiety, lecz warto podkreślić, że w niektórych kulturach tatuaż u kobiet był zakazany. Do tatuowania używano wówczas kamieni lub kawałków kości, a tusz pozyskiwany był z sadzy i roślin. Każde z plemion posiadało swój własny, unikatowy zestaw wzorów. Dzięki obrazkom na ciele można było zidentyfikować członków danej grupy czy regionu. Oczywiście odpowiednie wzory nawiązywały także do świata przodków i duchów. Ta aura tajemniczości sprawia, że chcemy poznawać je bliżej i nie są nam obojętne.

Tatuaże indiańskie – znaczenie

Dawniej tatuaże indiańskie były przede wszystkim oznaką siły – zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Choć dzisiaj tatuaże wiążą się z bólem, dawniej musiał być on znacznie większy. Bardzo często indiańskie tatuaże przedstawiały zwierzęta, które miały symbolizować pewne cechy charakteru utożsamiane z właścicielem obrazka. Wojownicy, którzy wykazywali się nadludzką odwagą i mieli sporo zasług, otrzymywali specjalne tatuaże. Ciekawostką jest to, że tatuaże indiańskie były także symbolem przejścia od dzieciństwa do dorosłości.

Warto dodać, że do najbardziej rozpoznawalnych plemion, jeśli chodzi o tatuaże, należeli Irokezi. To właśnie oni nierzadko decydowali się na wytatuowanie całego ciała. Wierzyli oni, że tatuaże indiańskie mają uzdrawiającą moc. Jeśli cierpieli na jakąś chorobę lub dokuczał im ból, decydowali się na tatuaż. To dlatego kobiety z tego plemienia mogły mieć tatuaże. Ich celem była ochrona przed śmiercią w połogu.

Współczesne indiańskie tatuaże i ich znaczenie

Obecnie tatuaże indiańskie nawiązują do kultury rdzennych Amerykanów, jednak ich znaczenie jest nieco inne. Oczywiście nadal potomkowie różnych plemion tatuują ważne znaki plemienne, aby upamiętnić swoje pochodzenie. Inni wybierają indiańskie tatuaże z uwagi na estetykę. Do najpopularniejszych wzorów należy łapacz snów czy indiański totem.

Łapacz snów – znaczenie

Łapacz snów to przedmiot, którego zadaniem jest “złapanie” w specjalną sieć złych snów i sprowadzenie wyłącznie tych dobrych. Często łapacze snów umieszcza się nad łóżkiem. Znaczenie tego tatuażu to po prostu ochrona.

Tatuaż orzeł – znaczenie

Orzeł w kulturze wielu plemion był uznawany za symbol odwagi, siły i burzy. Niekiedy był również posłańcem bogów.

Tatuaż wilk – znaczenie

Symbol wilka posiada wiele znaczeń. Może być częścią totemu oznaczającego przywództwo, odwagę czy lojalność. Z drugiej strony może symbolizować zniszczenie czy niebezpieczeństwo.

Tatuaż niedźwiedź – znaczenie

Niedźwiedź symbolizuje siłę i odwagę, a także gniew i niepohamowanie w destrukcji.

Indiańskie tatuaże wzory – inspiracje

Jeśli chcecie znaleźć inne wzory tatuaży, sprawdźcie wpis, w którym pisałam, gdzie szukać inspiracji na tatuaż :).

Leave A Reply

Navigate