Tatuaż w pracy – wyniki badań 2018

Dwa lata temu opublikowałam wpis: Komu tatuaż przeszkadza w karierze? Jest to jeden z najpopularniejszych wpisów na tym blogu, a temat nadal jest mocno kontrowersyjny, dlatego postanowiłam powtórzyć badanie i sprawdzić, jak przedstawiają się wyniki badań obecnie. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 199 osób. Pytania miały formę ankiety wielokrotnego wyboru. Sprawdźcie, komu tatuaż w pracy może przeszkadzać.

Tatuaż w pracy – wyniki badań 2018

Wykonywany zawód:

Sprzedawca – 24
Fizjoterapeuta – 3
Kelner/Kelnerka – 10
Kucharz – 3
Kosmetyczka – 2
Barman/Barmanka – 6
Menager – 2
Prawnik – 2

Oraz przedstawiciele takich zawodów, jak: Terapeuta w szpitalu, Head hunter, Kompletowanie apteczek, Przedstawiciel handlowy, Sortowacz, Magazynier, Referent ds. rozliczeń, Asystentka w agencji pocztowej, Sekretarka, Tkaczka, Doradca klienta, Główny Specjalista ds. Komunikacji, Kosmetolog, Instruktor aqua aerobiku, Kierownik w firmie budowlanej, Quality inspektor, Tatuator, Oligofrenopedagog, Fotograf, Asystent kierownika biura, Florystka, Niania, Scenograf, Hostessa, Kierowca, Wizażystka, Sprzedawca w sklepie medycznym, Specjalista SEO, Specjalista ds promocji i turystyki, Specjalista ds. Obsługi klienta, Agent celny, Administrator serwisu, Specjalista ds. Klientów biznesowych.

Jak widać, w ankiecie wzięli udział przedstawiciele rozmaitych zawodów – od pracy fizycznej po umysłową. Co więcej, mamy także przedstawicieli zawodów cieszących się wysokim prestiżem społecznym, m.in. prawnik, lekarz, pedagog.

Tatuaż w pracy a dress code

tatuaż w pracy

Wykonywana praca a umiejętności

tatuaż w pracy

Odmowa przyjęcia do pracy ze względu na posiadane tatuaże

Większość, bo aż 92,2% nie spotkała się z odmową przyjęcia do pracy ze względu na posiadane tatuaże

7,8% doświadczyło takiej sytuacji

Osoby, którym odmówiono przyjęcia na stanowisko (pisownia oryginalna):

“tak, restauracja, menager poinformował mnie, że moje kwalifikacje są odpowiednie, ale tak szanująca się restauracja nie może pozwolić sobie na tak wyglądające kelnerki.”

“Na stanowisko animatora dziecięcych przyjęć. Powód: Mogłoby się to nie spodobać rodzicom dzieci”

“Zazwyczaj jak szukałam pracy nikt nie pytał czy mam tatuaże czy nie. Nie robiło to jakiegoś większego problemu. Miałam tylko jeden raz taki przypadek, że nie zostałam przyjęta do pracy z powodu posiadania tatuażu. Było to instytut zdrowia i urody ( salon kosmetyczny na wysokim poziomie), gdzie m.in. usuwają tatuaże. Nie usłyszałam w prost, że nie przyjmują mnie bo mam tatuaż, ale nie podali innego powodu, a gdy obsługiwałam klientów tam to właścicielka na mnie dziwnie patrzyła i na moje tatuaże.”

“Odmówiono mi przyjęcia na stanowisko “Product Manager”. Oficjalnym powodem były niewystarczające kwalifikacje- tak się składa, ze posiadam 15-letnie doświadczenie na w.w. stanowisku. Prawdziwym powodem był posiadany przeze mnie tatuaż na stopie, widoczny na pierwszy rzut oka. Pracodawca nawet nie bardzo się krył z niechęcią do wytatuowanych pracowników…Żenada.”

“Podpisywalam juz umowe, miałam na sobie delikatnie przezroczysta bluzke. Wszystko podpisane. wstalam i wyszłam. Potem dostałam telefon, że moje miejsce pracy zostało zlikwidowane. (?!?!?!?) Pech chciał, że miałam związane włosy a tatuaż odznaczal się na plecach. Była to praca w dobrej restauracji na stanowisku kelnerki. Dodam, że strój roboczy zaslanialby mój tatuaż a do pracy na to stanowisko nie przyjęli nikogo aż przez miesiąc”

“Stanowisko: protokolant w wydziale karnym sądu rejonowego. Prezes Sądu uznała, że tatuaże są nieodpowiednie na tym stanowisku (tatuaż na przedramieniu).”

“Spotkałam się z odmową na stacji benzynowej, osoba, która ze mną przeprowadzała rozmowę wprost powiedziała, że nie mam szans z tatuażami.”

“Lodziarnia zrezygnowała ze współpracy ze mną gdy rekruter dowiedział się, że mam tatuaże. Nie zataiłam tego faktu, poinformowałam o tym wcześniej. Zanim zadałam pytanie o to, czy moje tatuaże będa przeszkadzać rozmowa była fantastyczna i byłam pewna, że spełniam oczekiwania.”

“Tak. Aplikowałam na stanowisko doradcy w drogerii. Rozmowa przebiegała świetnie, ale na samym końcu pani stwierdziła, że przykro jej, ale z tatuażami nie mam szans.”

“Tak, do pracy w innym biurze – właścicielka ok 60 lat zachowała się wobec mnie bardzo niemiło, choć moich tatuaży nie było widać podczas rozmowy i ogólnie są mało widoczne. Zadała mi pytania odnośnie modyfikacji ciała i wprost powiedziała że nie toleruje tatuaży w swoim biurze”

Praca a usunięcie tatuażu

tatuaż w pracy

Zmiana w postrzeganiu pracowników z tatuażami

tatuaż w pracy

Czy zmiana jest pozytywna, czy negatywna?

tatuaż w pracy

Tatuaż a zawody cieszące się prestiżem społecznym

tatuaż w pracy

Które miejsca z tatuażami na ciele są akceptowalne w pracy?

 • twarz – 8,1%
 • szyja – 25,4%
 • klatka piersiowa – 79,7%
 • brzuch – 85,4%
 • ręce – 79,7%
 • dłonie – 28,9%
 • nogi – 85,3%
 • stopy – 71,6%
 • każde, pod warunkiem, że zasłonięte – 71,6%

Jakie motywy tatuażu są dopuszczalne w pracy?

 • tribal – 52,6%
 • kwiaty – 80,9%
 • zwierzęta – 74,7%
 • portrety – 72,7%
 • fantasy – 66,5%
 • czaszki – 47,4%
 • orientalne – 73,2%
 • napisy – 84,5%
 • żadne – 2,6%
 • wszystkie – 2,1%

Kilka osób udzieliło innej odpowiedzi, uzasadniając, że motyw tatuażu nie ma znaczenia. Dwie osoby spośród 199 napisały, iż wszystkie motywy powinny być akceptowalne, o ile nie naruszają norm społecznych czy nie obrażają uczuć innych.

Metryczka

Poniżej podaję dane respondentów:

Wiek:

18-23 lata – 50,8%
24-29 lat – 38,7%
30-35 lat – 10,6%

Płeć:

Kobieta – 82,4%
Mężczyzna – 17,6%

Miejsce zamieszkania:

Miasto – 84,9%
Wieś – 15,1%

Wykształcenie:

Wyższe – 22,6%
Licencjackie – 24,1%
Średnie ogólnokształcące – 31,2%
Średnie techniczne – 19,6%
Pozostałe – 1,5%

Stan cywilny:

Kawaler/panna – 85,4%
Żonaty/zamężna – 14,6%

Leave A Reply

Navigate