Tatuaż w modzie

Tatuaż w modzie to zjawisko dość nowe. Moda na tatuaże, choć trwa od niedawna, przebiega niezwykle intensywnie. Kiedyś atrybut przestępców, potem wyróżnik określonych subkultur, dziś najbardziej pożądany dodatek. Co takiego mają w sobie tatuaże, że tak chętnie je wykonujemy? Jaki ma to związek z modą?

Tatuaże u modelek – skąd tatuaż w modzie?

Niegdyś tatuaże u modelek nie były pożądane. Modelka przecież wciela się w różne role, ma być uniwersalna. Przez tatuaże staje się bardziej wyrazista, określona. Mimo to, tatuaż w modzie pojawia się coraz częściej. Kilka niewielkich tatuaży, określanych pieszczotliwie jako “baby tattoo” posiada Kendall Jenner. To jedna z najbardziej pożądanych obecnie modelek. Posiada ona tatuaż nawet po wewnętrznej stronie ust – słowo “MEOW”. Stawia ona na mniejsze tatuaże, gdyż są bardziej intymne i prywatne. Wielbicielką tatuaży jest także Cara Delevigne, która posiada lwa na palcu, supermodelka Freja Beha, która na swoim ciele ma kilka napisów (m.in. na szyi, nadgarstku, ramieniu). Wielbicielką tatuaży jest także polska top modelka Anja Rubik, która na swoim nadgarstku posiada myszkę, natomiast na plecach sporych rozmiarów tatuaż ptaka. Rośnie także popularność alternatywnych modelek, które znaczną część ciała mają pokrytą tatuażami. Wśród nich znajduje się m.in. Ruby Rose – przepiękna australijska modelka i aktorka, którą na Instagramie śledzi ponad 12 milionów obserwujących. Wyróżnia się ona nietuzinkowym stylem, a tatuaże dodatkowo podkreślają charakterystyczny styl ubierania i zadziorną fryzurę gwiazdy.

Tatuatorzy celebrytów

Najpopularniejszym tatuatorem wśród celebrytów jest JonBoy. Miłośnik tatuaży i domu mody Gucci. Jego ozdobione tatuażami dłonie idealnie współgrają z ubraniami projektu Alessandra Michelego, który sam jest częstym bywalcem studia JonBoya. Na liście jego klientów znajdują się m.in. Bella Hadid, Gigi Hadid, Justin Bieber, Hailey Baldwin. Jego znakiem rozpoznawczym jest perfekcjonizm, a minimalistyczne tatuaże to jego popisowe dzieła. Popularna wśród artystów jest także Virginia Elwood, która uwielbia kolorowy, odschoolowy styl tatuowania. Nierzadko w swoich dziełach wykorzystuje motyw czaszek, róż oraz kotwic. Co ma wspólnego z modą? Otóż, jej talent doceniła sama Cecila Bonstrom, która jest dyrektor kreatywną Zadig&Voltaire. W efekcie powstała nietuzinkowa kolekcja, która była ozdobiona obrazkami Virginii.

tatuaż w modzie
JonBoy Kendall Jenner Tattoo Artist

Zatuszowana historia

Znacie słynną rozprawę “Tatuaż przestępcy” autorstwa Cesarego Lombroso (XIX-wiecznego kryminologa i antropologa)? Jeśli nie, przytoczymy fragment: “Ci spośród nas, którzy posiadają mnóstwo zboczeń, tym się różnią od człowieka uczciwego i prawego, że ozdabiają swe ciała przeróżnymi szkaradnymi malunkami”. Tatuaż nie przeszedł łatwej i krótkiej drogi. Jak podkreślone jest w rozprawie, jest on atrybutem złodziejów, próżniaków, zabójców, prostytutek czy pederastów. Obecnie tatuaże w Polsce są coraz bardziej akceptowane, jednak nadal istnieją osoby, dla których tatuaż oznacza niebezpieczeństwo czy jest atrybutem niegodnej zaufania osoby.

1 Comment

Leave A Reply

Navigate