Tatuaż a powikłania

Tatuaż a powikłania – niestety, po zabiegu wykonania tatuażu mogą pojawić się powikłania. To dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego studia tatuażu i tatuatora. Możliwymi reakcjami po źle wykonanym tatuażu mogą być stany zapalne, bliznowce, infekcje. Jak się przed nimi uchronić?

Tatuaż a powikłania zależne od tatuatora

Niekiedy winien jest sam artysta, oto przykłady powikłań, które mogą wystąpić zależnie od tatuatora:

  • stan zapalny –  dochodzi do niego w wyniku zbyt mocnej i głębokiej pracy igłą. Jeśli zaobserwujesz obrzęk tatuażu, stan ropny, czujesz mocne pieczenie, powinno Cię to zaniepokoić.
  • bliznowce – blizny przerostowe i bliznowce powstają w wyniku zbyt mocnej i szybkiej pracy igłą w skórze. Efektem są wystające/wypukłe tatuaże.
  • infekcje wirusowe – dochodzi do nich w wyniku złej higieny – zarówno stanowiska pracy, jak i narzędzi. Najgroźniejsze to oczywiście zarażenie wirusem HCV lub HIV. To choroby nieuleczalne, które są niezwykle groźne.
  • infekcje bakteryjne – podobnie jak w przypadku infekcji wirusowych, dochodzi do nich w przypadku złej higieny stanowiska lub narzędzi. W niektórych przypadkach może dojść do zarażenia gronkowcem, łupieżem rumieniowym czy paciorkowcem.

Tatuaż a powikłania niezależne od tatuatora

  • stany zapalne – występują najczęściej po wykonaniu dużych tatuażu. To reakcja organizmu na barwnik, który jest traktowany jako ciało obce. Efektem jest stan podgorączkowy, który mija następnego dnia.
  • migracja tuszu – to wynik reakcji systemu immunologicznego na barwnik. Podczas gojenia możliwe jest wypłynięcie do 40% tuszu.
  • alergia  – niektórzy mogą mieć uczulenie na składniki zawarte w pigmencie. Producenci tuszy nie informują szczegółowo o składzie produktu, dlatego nie można w 100% wykluczyć wystąpienia alergii (natomiast można je zminimalizować, wybierając sprawdzone studio tatuażu).

Jak widać istnieje kilka możliwości powikłań po zabiegu wykonania tatuażu. Niektóre z nich są zależne od tatuatora, inne nie. Niestety, ale powikłania się zdarzają, dlatego warto wybierać jedynie sprawdzone studia, które nie oszczędzają na jakości produktów i dbają o bezpieczeństwo oraz higienę. Tatuaż to pamiątka na całe życie, dlatego ma zdobić, a nie szpecić.

Leave A Reply

Navigate