Tatuaż a oddawanie krwi – wszystko, co trzeba wiedzieć

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można oddawać krew, mając tatuaż? Oczywiście posiadanie tatuaży nie skreśla z listy krwiodawców. Należy jednak pamiętać, że nadal istnieje kilka wymogów, które musimy spełnić, jeśli chcemy honorowo oddawać krew. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek.

Stary tatuaż a oddawanie krwi

Jak głosi regulamin krwiodawstwa, by oddać honorowo krew, należy odczekać jedynie pół roku po zrobieniu tatuażu. Nie należy zrażać się tym, że pracownicy medyczni mogą sceptycznie podchodzić do osób z tatuażami.

Nowy tatuaż a oddawanie krwi

Jeśli dopiero wykonaliśmy nowy tatuaż, oddawanie krwi nie jest wskazane. Wszystko ze względu na to, że istnieje ryzyko, iż drobinki tuszu dostaną się do krwiobiegu, a tym samym zanieczyszczą porcję oddawanej krwi. To dlatego konieczne jest odczekanie pół roku, zanim wybierzemy się do punktu krwiodawstwa.

W przypadku, gdy mamy niewygojony tatuaż i chcemy oddać krew, istnieje problem. Po tatuowaniu pojawia się stan zapalny. Jeśli miejsce na skórze, w którym został wykonany tatuaż, nie zregeneruje się odpowiednio, zrezygnujmy z oddawania krwi.

Do honorowego oddawania krwi należy podchodzić z rozwagą. To dlatego warto odczekać kilka miesięcy, by mieć pewność, że nie doszło do zakażenia, nie pojawiły się stany zapalne czy inne powikłania.

Choroby krwi a tatuowanie

Warto podkreślić fakt, że ryzyko pojawienia się chorób po wykonaniu tatuaży jest niewielkie. Ważne jest wybranie odpowiedniego studia tatuażu, by zminimalizować ryzyko. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że tatuator zachowuje wszelkie niezbędne normy dotyczące higieny. To właśnie ze względu na tatuatorów amatorów personel medyczny może podchodzić sceptycznie do osób z tatuażami.

Do najczęstszych chorób związanych z tatuowaniem, należy zapalenie wątroby. To choroba, która może doprowadzić do zniszczenia tego narządu, jeśli nie podejmiemy się leczenia. Wirusowe zapalenie wątroby jest przenoszone przez krew, dlatego trudno się nim zarazić. Może mieć to jednak miejsce, jeśli tatuator tatuuje kilka osób tym samym sprzętem bez wymiany igieł.

Jeśli decydujemy się na wykonanie tatuażu u osoby, która nie zachowuje odpowiednich zasad higieny, możemy także zarazić się wirusem HIV. To dlatego konieczne jest wybranie odpowiedniego profesjonalisty, zanim powierzymy mu swoje zdrowie, a nawet życie.

Leave A Reply

Navigate