Tata i dziecko – jak wspólnie spędzać czas?

Pomysłów na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem nie brakuje. I wbrew pozorom wcale nie są potrzebne drogie zabawki czy rozrywka, która pochłania domowy budżet. Jak spędzać czas z dzieckiem?

Maluch do 3 lat

Jeśli chodzi o spędzanie czasu z maluszkiem, głównie ojcowie powinni skupiać się na rozwijaniu zmysłów oraz umiejętności manualnych swojej pociechy. Maluchy mają sporo energii, dlatego tatusiowie muszą mieć głowę pełną pomysłów – samo podsuwanie zabawek nie wystarczy. Jeśli pogoda dopisuje, warto udać się na spacer i zorganizować “męski” plac zabaw. Zabawa powinna opierać się na aktywnościach, które wspomagają budowanie, szukanie, rozpoznawanie czy ruch.

Świetnie sprawdzi się budowanie zamków z piasku. W tym czasie dbamy o to, aby dziecko nazywało lub sortowało zabawki. Doskonałym pomysłem będzie budowanie torów przeszkód – czasami wystarczy zwykła linka między drzewami. Oczywiście tata i dziecko wspólnie pokonują przeszkody. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale także na integrację.

Zabawy ze starszym dzieckiem

Dziecko w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym wymaga innego rodzaju zabawy. To właśnie wtedy dzieci zaczynają naśladować dorosłych. Być może jako tata zauważyłeś, że Twoja pociecha przymierza ubrania z szafy rodziców, je nożem i widelcem, powtarza te same słowa, które usłyszy. Warto wykorzystać tę dziecięcą fascynację w zabawie! Jeśli jako rodzic masz pasję, np. grę w szachy, tenisa, słuchanie muzyki, czytanie książek – zaraź pociechę swoim hobby!

Przede wszystkim zastanów się, jak Ty, jako tata, lubisz spędzać wolny czas. Później wystarczy już tylko “zarazić” nimi swoje dziecko. Dzięki temu wspólnie spędzicie wolne dni czy popołudnia tak, jak lubicie, a zabawa będzie czystą przyjemnością! Szczególnie chłopcy w tym wieku wykazują zainteresowanie różnorodnymi sportami – siatkówką, badmintonem, piłką nożną. Warto to wykorzystać do budowania dobrych relacji. Jeśli przy okazji zabawa przerodzi się w wielką pasję, będzie to idealnym sposobem na zdrowy tryb życia malucha.

Warto pamiętać o tym, że tatusiowie są dla synów i córek bohaterami. Musimy postępować tak, aby być godnym naśladowania autorytetem. Wspólne spędzanie czasu z pewnością zaprocentuje.

Więcej tego rodzaju tekstów znajdziecie na: https://zbygniew.pl/

Leave A Reply

Navigate