Skóra naturalna kontra ekologiczna – jak je odróżnić?

W modzie liczy się świetna jakość, która gwarantuje wytrzymałość i dobre użytkowanie. Są takie elementy garderoby i dodatki, które nawet po latach świetnie się prezentują, ponieważ mają w sobie pewną szlachetność. Dokładnie to można powiedzieć o galanterii skórzanej, na przykład paskach, szelkach, portfelach czy torbach. Rzeczy wykonane ze skóry naturalnej świetnie prezentują się nawet po kilku sezonach, szczególnie jeżeli się o nieprawidłowo dba. Jak odróżnić przedmioty wykonane przez rzemieślników z naturalnej skóry od tych, które wytworzono z tak zwanej skóry ekologicznej? Poniżej kilka wskazówek.

Dotknij i powąchaj!

Galanteria skórzana, która wykonana jest ze skóry naturalnej najwyższej jakości, jest nie do pomylenia z rzeczami ze skóry naturalnej. Nawet jeżeli nie ma się zbyt dużego doświadczenia z takimi przedmiotami, różnicę się po prostu czuje. Paski skórzane, torby czy portfele, które wykonane są z naturalnej skóry, są niezwykle przyjemne w dotyku. Miękkie, ciepłe, delikatne, elastyczne na tyle, że z łatwością można zwinąć pasek w rulonik, czego raczej nie da się zrobić z egzemplarzem, który jest wykonany ze sztywnego i grubego skaju. Poza tym naturalna skóra pachnie w specyficzny sposób. Wystarczy przyłożyć przedmioty do nozdrzy i powąchać. Sztuczna skóra tymczasem najczęściej ma pewien charakterystyczne zapach, który kojarzy się na przykład ze sklepem chińskim. W końcu to poliuretan, a zatem plastik, tylko w trochę innej formie. Stąd też specyficzny zapach produktów. Oczywiście współcześnie sztuczna skóra również może mieć dobrą jakość, ponieważ niektóre drogie marki wykorzystujące ten materiał do produkcji swoich akcesoriów. To jednak z reguły rzeczy sektora premium, które kosztują bardzo dużo.

Producent galanterii skórzanej

Jak jeszcze odróżnić skórę naturalną od sztucznej, czyli inaczej ekologicznej? Wystarczy przyjrzeć się temu, jak materiał wygląda po drugiej stronie. Gdy patrzy się na pasek, portfel lub torebkę, od wewnętrznej strony przedmiotu można zauważyć delikatnie zamszową powierzchnię. Oznacza to, że to właśnie tam skóra była wyprawiona, co teraz widać gołym okiem. To najlepszy dowód na to, że przedmioty zostały wykonane z naturalnej skóry.

Cena produktu

Chociaż cena produktu może być myląca, z reguły rzeczy wykonane ze skóry naturalnej są znacznie droższe od tych, które stworzono ze skóry sztucznej. Związane jest to między innymi z jakością materiału, ale też procesami technologicznymi, które prowadzą do powstania przedmiotu. Ze skóry naturalnej najczęściej tworzą rzemieślnicy, kaletnicy z wieloletnim doświadczeniem, którzy swoje produkty wytwarzają ręcznie. Produkty ze skóry sztucznej tworzy się masowo na linii produkcyjnej.

Leave A Reply

Navigate