Przeszczep tłuszczu i jego możliwości – co można zyskać z tą metodą?

Lipotransfer, czyli właśnie zabieg polegający na przeszczepie tłuszczu, kojarzony jest przede wszystkim z modelowaniem ciała. Całkiem słusznie, ponieważ tego typu zabiegi rzeczywiście są chętnie wybierane, szczególnie przez panie. Nie są to jednak jedyne możliwości, jakie daje nam ta procedura. Dowiedz się więcej o przeszczepie tłuszczu i sprawdź, czy to zabieg dla Ciebie!

O porady poprosiliśmy ekspertów z częstochowskiej Bieńkowscy Clinic.

Przeszczep tłuszczu – na czym polega ten zabieg?

Przeszczep tłuszczu w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy jest zabiegiem składającym się z dwóch podstawowych etapów – pobrania tkanki tłuszczowej od pacjenta, a następnie podaniu jej w miejsce biorcze. Brzmi mało skomplikowanie i z punktu widzenia pacjenta rzeczywiście może się takie wydawać, jednak specjalista musi wykonać znacznie więcej pracy, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej placówki, w której pracują lekarze z doświadczeniem.

Przy pobieraniu tłuszczu w tkanki wprowadza się specjalną kaniulę, wykorzystuje się również środki przeciwbólowe, które znacznie zwiększają komfort pacjenta, a także preparaty obkurczające naczynia krwionośne, aby ograniczyć krwawienie. Po pobraniu tkanki tłuszczowej (bogatej w komórki macierzyste) jest ona odwirowywana, aby pozbyć się z niej wody oraz obumarłych komórek – usunięcie tych ostatnich znacznie poprawia gojenie miejsca po wszczepie – tłumaczą eksperci kliniki Bieńkowscy Clinic. Ostatnim etapem lipofillingu jest już wprowadzenie pobranego tłuszczu. Zazwyczaj poszczególne etapy zabiegu odbywają się w znieczuleniu miejscowym, jednak niekiedy konieczne może być zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Możliwości przeszczepu tłuszczu – nie tylko modelowanie sylwetki

Sam zabieg przeszczepu tłuszczu najczęściej utożsamiany jest z wyszczuplającą liposukcją oraz wprowadzaniem tkanki w miejsce, które pragniemy wymodelować. Największą popularnością wśród pań cieszy się z pewnością przeszczep tłuszczu do biustu. Za pomocą tego naturalnego preparatu możemy jednak uzyskać również inne efekty, w tym:

 • odmłodzenie i rewitalizację skóry – ten zabieg doskonale odżywia i regeneruje tkankę, w tym poprawia jej napięcie i znacznie zmniejsza widoczność zmarszczek. Możliwe jest również odmłodzenie okolic intymnych;
 • wypełnienie głębszych bruzd, a także różnego typu blizn – preparat stosowany jest między innymi w przypadku blizn potrądzikowych i pooperacyjnych;
 • likwidacja rozstępów – dzięki bogactwu komórek macierzystych możliwa jest właściwa stymulacja fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny;
 • wolumetria twarzy – z wiekiem twarz traci swój owal nie tylko przez spadek jędrności, lecz także zmniejszenie ilości podskórnej tkanki tłuszczowej;
 • wypełnienie doliny łez – przeszczep tłuszczu po oczy wyraźnie odmłodzi oko i doda spojrzeniu blasku.

Zalety i wady przeszczepu tłuszczu

Bez wątpienia jedną z największych zalet przeszczepu tłuszczu jest fakt, że tkanka ta stanowi w pełni biokompatybilny wypełniacz. Zapewnia on też bardzo naturalne efekty, niezależnie od tego, w jakim celu zostanie zastosowany. Ogromny plusem jest także trwałość metody – podczas gdy efekty wypełniania kwasem hialuronowym widoczne są średnio 1,5-2 lat, przeszczep tłuszczu w dalszym ciągu zachowuje swoje rezultaty. Ich nieznaczne osłabienie następujące głównie w przeciągu pierwszych paru miesięcy związane jest z naturalnym wchłanianiem się tkanki. W wielu przypadkach przeszczep tłuszczu pozwala też osiągnąć podwójny, niezwykle satysfakcjonujący efekt jednoczesnego wyszczuplenia oraz wypełnienia problematycznych partii – zaznaczają eksperci Bieńkowscy Clinic z Częstochowy.

Podwójny rezultat niesie ze sobą jednak pewną niedogodność – potrzebuje dwóch zabiegów. Konieczny jest także pewien czas na rekonwalescencją pacjenta, najczęściej zamykający się w czasie 4-8 tygodni. Należy również liczyć się z tym, że wypełniane tkanką tłuszczową miejsca z pewnością nie osiągną kształtu i rozmiaru, które oferują na przykład implanty. To ważne szczególnie w procedurach powiększania biustu czy pośladków.

Przeciwwskazania do przeszczepu tłuszczu

Jak w przypadku każdego zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej, przeszczep tłuszczu nie powinien być przeprowadzany u każdego pacjenta. Do przeciwwskazań do jego wykonania należą między innymi:

 • ciąża i karmienie piersią;
 • schorzenia autoimmunologiczne;
 • problemy z krzepliwością krwi;
 • nowotwory;
 • problemy kardiologiczne;
 • wirusowe zapalenie wątroby;
 • infekcje ropne skóry;
 • niedoczynność tarczycy;
 • cukrzyca.

Pragniesz odmienić swój wygląd bez stosowanie sztucznych wypełniaczy? Koniecznie umów się na spotkanie ze specjalistą i spełnij swoje marzenia!

Leave A Reply

Navigate