Jak zaplanować porządki przed świętami Bożego Narodzenia?


Dobra organizacja świątecznych porządków pozwoli zaoszczędzić czas, a także zmniejszy niepotrzebny stres, którego w okresie świątecznym i tak mamy sporo. Jeśli nie chcemy w Wigilię padać ze zmęczenia, warto zaplanować odpowiednio wcześniej poszczególne czynności, a także podzielić sprzątanie na mniejsze etapy. Dzięki temu z pewnością zdążymy ze wszystkim i będziemy mogli cieszyć się czystą, zimową aurą w dniach świątecznych. Pamiętajmy, żeby nie sprzątać samodzielnie. Porządki należy zaplanować z uwzględnieniem pozostałych domowników tak, aby praca mogła być skończona szybko. Przy mozolnych pracach warto wykorzystać robot sprzątający. 

Kiedy zacząć porządki?

Świąteczne przygotowania warto rozplanować już w listopadzie. Wtedy też powinniśmy wstępnie określić, która z czynności zajmie nam najwięcej czasu, by wykonać ją na samym początku. Jeśli jednak trochę spóźniliśmy się z takim wyprzedzeniem, warto początkowo zrobić przegląd w swojej szafie, szufladach i półkach, aby wyrzucić to, co jest niepotrzebne. Gdy już uporamy się z takimi trudnościami, warto przejść do gruntowego sprzątania pojedynczych pomieszczeń. Na pierwszy ogień niech pójdą pokoje, potem łazienka, kuchnia, a na końcu oczywiście najczęściej użytkowany przedpokój. Przed sprzątaniem pokoi warto również uporać się z przestrzeniami, które w okresie zimowym są najrzadziej używane, czyli balkony i tarasy. 

Jak pozbyć się kurzu?

Odkurzanie zawsze zaczynamy od góry, aby kurz nie spadał na wyczyszczone już powierzchnie znajdujące się niżej. Tutaj warto zacząć od zasłon i firanek, a następnie ścian i sufitów. Nie zapomnijmy o usunięciu kurzu z kaloryferów! Następnie warto przejść do foteli i sofy, a także dokładnie wyczyścić szkło ozdobne. Na koniec zostają dywany. Jeśli mieszkasz w domu o dużych rozmiarach, doskonałym rozwiązaniem na poradzenie sobie z odkurzaniem będzie zakup robota sprzątającego. Urządzenie świetnie sprawdza się w większych pomieszczeniach. Inteligentnie zapamiętuje trasy, aby nie wpaść w meble. Pomoże nie tylko w odkurzaniu, ale również w myciu i szczotkowaniu. 

Świąteczne porządki: podłogi i okna 

Po gruntownym odkurzeniu myjemy drzwi i okna. Jeśli jednak jest bardzo zimno, lepiej z tego zrezygnujmy, bo po prostu możemy się przeziębić. Na końcu warto zająć się podłogami. Parkiet lakierowany przecieramy lekko wilgotną szmatką. Natomiast nielakierowany czyścimy pastą, która zastępuje wiórkowanie, a następnie pastujemy bezbarwną pastą i polerujemy do połysku. Tutaj również doskonale sprawdzi się robot sprzątający, który z powodzeniem przygotuje nasze pomieszczenia na przyjście świątecznych gości, a domownikom pozwoli na chwilę wytchnienia. 

Leave A Reply

Navigate