Pięlęgnacja włosów dla początkujących

Choć mogłoby się wydawać, że wiemy sporo o pielęgnacji włosów, tak naprawdę stale pojawiają się nowe doniesienia w tym temacie. Czy istnieją uniwersalne zasady dbania o włosy? Czy może metodę dobieramy w zależności od tego, jakie kosmyki posiadamy? Oto pielęgnacja włosów dla początkujących!

Typ włosów a pielęgnacja

Aby świadomie pielęgnować włosy, należy określić ich typ – czy są proste, czy kręcone. Drugim krokiem jest określenie ich struktury (porowatości). Dzięki tym informacjom łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie kosmetyki.

  • włosy wysokoporowate mają najczęściej tendencję do puszczenia,
  • włosy średnioporowate są najpopularniejsze u Polek, dbamy o nie i nie szkodzimy im,
  • włosy niskoporowate – są gładkie, śliskie, oporne na stylizację.

Pielęgnacja włosów dla początkujących – od czego zacząć?

Włosy potrzebują protein, emolientów i humektantów. Szampon dobieramy do skóry głowy, a nie do włosów! Zadaniem szamponu jest dokładne oczyszczenie skóry głowy. Szampony możemy podzielić na mocne, średnie i delikatne. Do włosów dobieramy odżywki i maski, które sprawią, że kosmyki będą utrzymane w dobrej kondycji.

Świadoma pielęgnacja włosów dla początkujących

Jeśli chcemy świadomie pielęgnować włosy, należy zapoznać się z pojęciem równowaga PEH. Opiera się ona na trzech filarach. Równowaga PEH to proteiny, emolienty i humektanty. Proteiny (np. soi, owsa, mleka) wypełniają mikrouszkodzenia i nadają objętości. Ich niedobór przekłada się na matowe włosy. Z kolei nadmiar protein to plątanie kosmyków. Emolienty to np. silikony, woski czy oleje. Stanowią swego rodzaju powłokę dla włosów i odpowiadają za ich miękkość oraz gładkość. Zbyt duża ilość emolientów sprawi, że włosy będą przyklapnięte. Niedobór to szorstkość włosów. Humektanty, np. miód, aloes, to nawilżenie dla włosów. Aby osiągnąć równowagę, musimy TESTOWAĆ. Tylko wtedy zaobserwujemy, czego potrzebują nasze włosy.

Pielęgnacja włosów dla początkujących może wydawać się skomplikowana, lecz gdy poznamy podstawowe pojęcia, wszystko stanie się łatwiejsze. W mediach społecznościowych można znaleźć grupy, gdzie dziewczyny dzielą się swoimi doświadczeniami. Odpowiednim źródłem informacji będą także fora internetowe dla włosomaniaczek.

Leave A Reply

Navigate