Odzież termiczna – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Odzież termiczna cieszy się sporym zainteresowaniem. I nie ma się czemu dziwić. Odpowiednio dopasowane elementy garderoby termicznej gwarantują komfort nawet podczas najcięższych treningów niezależnie od pogody. Zalet tego typu odzieży jest jednak znacznie więcej. Jak wybrać odpowiednią odzież termiczną? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Czy termiczna odzież to to samo, co odzież termoaktywna? Sprawdźmy!

Odzież termiczna a termoaktywna

Można spotkać się zarówno z pojęciem “odzież termiczna”, jak i “odzież termoaktywna”. Określenia te bywają używane zamiennie. Jest to jednak błędem. Ważne jest to, że każde ubranie termoaktywne jest jednocześnie ubraniem termicznym, lecz nie każde ubranie termiczne jest termoaktywne!

Odzież termiczna to ubrania, których zadaniem jest głównie ochrona przed chłodem oraz wyziębieniem organizmu. Termiczną odzież wykorzystuje się przeważnie w okresie jesienno-zimowym oraz wiosną. Termiczna odzież może również być doskonałą ochroną przed deszczem, wiatrem czy śniegiem. To, co ją wyróżnia, to wysoki poziom izolacji cieplnej. To dlatego cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem i jest w zasadzie niezbędnym elementem w garderobie każdej osoby, która uprawia sport.

odzież termiczna

Jeśli chodzi o odzież termiczną, produkowana jest z materiałów o grubej, gęstej strukturze, które skutecznie chronią organizm przed nadmiernym wyziębieniem. Do wyboru są m.in. kurtki, bluzy, swetry, polary.

Czym jest odzież termoaktywna?

Odzież termoaktywna to ubrania funkcyjne, które pozwalają na zachowanie optymalnej temperatury ciała, a jednocześnie chronią przed wilgocią i skutecznie odprowadzają pot na zewnątrz. Ubrania termoaktywne stanowią doskonałą izolację cieplną, spełniając wymagania odzieży termicznej. Dodatkowo gwarantują wysoki poziom wentylacji.

Odzież termoaktywna jest wykonywana ze specyficznych materiałów, np. poliamidu, polipropylenu, wełny merynosów. Niektóre ubrania mają także dodatek jonów srebra. Termoaktywna odzież doskonale sprawdza się w przypadku osób aktywnych fizycznie. Jeśli uprawiamy sport na świeżym powietrzu, dobrej jakości ubrania termoaktywne są niezbędne.

Jak wybrać odzież termiczną/termoaktywną?

Odzież termiczną można podzielić z uwagi na materiał, z jakiego została wykonana, ze względu na porę roku, na którą jest przeznaczona czy płeć. Jak zostało już wspomniane, do produkcji odzieży termicznej wykorzystuje się wiele rozmaitych materiałów. Wśród najpopularniejszych można wymienić poliester, elastan, poliamid, polipropylen. Wszystkie spełniają swoją rolę i odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Warto kierować się indywidualnymi upodobaniami.

To, co trzeba mieć na uwadze, to grubość dzianiny. Gruba odzież będzie świetnie chronić przed zimnem. Jeśli uprawiamy sport zimą, sprawdzi się ona doskonale. Jednocześnie tkanina taka będzie nieco gorzej odprowadzać wilgoć z ciała. Uniwersalnym wyborem są ubrania średniej grubości. Spełnią swoją rolę, chroniąc przed utratą ciepła, a jednocześnie skutecznie odprowadzą wilgoć. Cienka bielizna czy odzież termiczna zalecana jest dla sportowców, którzy trenują intensywnie.

Leave A Reply

Navigate