Czym jest odzież robocza?

Odzież robocza to taka, która jest używana na stanowiskach pracy. Bardzo ważne jest to, aby robocza odzież była dopasowana do obowiązków, jakie wykonuje dany pracownik. To, co jest istotne, to fakt, że za wydawanie odzieży roboczej lub ekwiwalentu tego typu odzieży, jest odpowiedzialny pracodawca. Przepisy BHP ściśle określają, kiedy tego typu odzież jest wymagana. Głównie obowiązek ten dotyczy stanowisk pracy przy maszynach bądź urządzeniach. Ważne jest także zapewnienie akcesoriów, np. rękawiczek, kasków.

Jak podzielić odzież roboczą?

Roboczą odzież można podzielić z uwagi na kilka kryteriów. Podstawowy podział dotyczy przeznaczenia tego typu odzieży. Można zatem wyróżnić odzież roboczą dla branży lekarskiej, budowlanej, gastronomicznej, dla mechaników. Drugi podział to taki, który uwzględnia części ciała, np. odzież wierzchnia i górna, czyli bluzy, koszule, kamizelki.

Odzież robocza – co trzeba o niej wiedzieć?

Robocza odzież może być wykonywana z różnych materiałów, dlatego wybierając tę odpowiednią, warto mieć to na względzie. To, co jest niezwykle istotne, to fakt, że wszystkie ubrania robocze w głównym składzie posiadają bawełnę. Dzięki temu skóra swobodnie może oddychać. Z kolei odzież drelichowa składa się w stu procentach z bawełny. Bawełna to naturalny materiał, który sprawia, że ubrania są przewiewne. Przekłada się to na wysoki komfort pracowników, dlatego jest to najbardziej popularny rodzaj odzieży roboczej.

Co istotne, odzież robocza występuje w wielu kolorach i gramaturach. Popularnym wyborem jest również odzież robocza bawełniana z domieszką innych włókien. Jak przekłada się to na komfort w praktyce? Bawełna w duecie z syntetycznymi tkaninami sprawia, że zmieniają się jej właściwości. Odzież może chronić przed zabrudzeniami, a dodatkowo może mieć np. właściwości wodoodporne czy olejoodporne, co jest nie bez znaczenia na stanowisku pracy. Co więcej, tego rodzaju odzież jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. W zależności od grup zawodowych, można także wybrać odzież bawełnianą, np. z flaneli, polaru, stylonu.

Najlepiej sprawdzić ofertę odzieży w sklepach online, gdzie czeka największy wybór ubrań dopasowanych do potrzeb.

Leave A Reply

Navigate