Odszkodowania z OC – wszystko, co trzeba wiedzieć

Niestety, bywa tak, że proces likwidacji szkody jest równie stresujący, co sam udział w wypadku drogowym. Warto znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym możemy liczyć na sprawne wypłacenie odszkodowania z OC i uniknięcie niepotrzebnego stresu. Koniecznie sprawdź poniższe wskazówki.

Wskazanie winnego

Pierwszym krokiem jest wskazanie winnego. To, czy dostaniemy szybko i sprawnie odszkodowanie, zależy od przedstawionych dowodów. Warto zacząć je gromadzić już w tym samym dniu, w którym doszło do nieszczęśliwego wypadku.

Jeżeli doszło do kolizji, a podczas zdarzenia nikt nie ucierpiał, konieczne jest ustalenie winy. Czasami jest ona bezdyskusyjna, innym razem trzeba będzie wezwać policję. Spisujemy oświadczenie o zdarzeniu drogowym, opisując dokładnie okoliczności, które są związane ze szkodą. Wskazujemy także uczestników i świadków, a także określamy sprawcę i poszkodowanego.

Warto także zrobić zdjęcia uszkodzeń samochodów, np. telefonem komórkowym, by stanowiły ważny dowód w sprawie.

Zgłoszenie szkody

Jeśli spisaliśmy już oświadczenie o winie lub mamy notatkę sporządzoną przez policję, konieczne jest poinformowanie firmy ubezpieczeniowej sprawy o szkodzie. Należy to zrobić jak najszybciej. Choć oczywiście mamy na to 3 lata, ale im szybciej zgłosimy sprawę, tym większe szanse na szybką likwidację szkody.

Co istotne, możliwe jest zgłoszenie szkody nawet telefonicznie z miejsca kolizji. Jeśli jednak nie ma poważnych uszkodzeń pojazdu, nie ma takiej konieczności. Wygodniejsze będzie wypełnienie wniosku przez Internet.

Ustalenie rozmiaru szkody

Jeśli zgłosiliśmy szkodę, konieczne jest oszacowanie jej wartości. Ważne jest, że firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, dlatego już nawet w ciągu 7 dni możemy liczyć na kontakt od przedstawiciela. Najczęściej ubezpieczyciel zaleca oględziny rzeczoznawcy, choć często likwidacja szkody odbywa się także zdalnie.

Wypłacenie odszkodowania z OC

Jak głosi art. 363. § 1 kodeksu cywilnego „naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej”.

By uzyskać odszkodowanie na optymalnym poziomie, konieczne jest zestawienie utraconych w wyniku wypadku korzyści z propozycją ubezpieczyciela. Jeśli wycena jest zbyt niska, można się odwołać.

Leave A Reply

Navigate