Nauka języka obcego – online czy w szkole językowej?

W obecnych czasach bardzo ciężko jest obyć się bez znajomości języków obcych. Potrzebujemy ich do pracy, na wakacjach czy chociażby, żeby móc kontaktować się z naszymi przyjaciółmi za granicą. Na szczęście nauka języka obcego staje się coraz łatwiejsza, bo niemal każdego dnia powstają nowe szkoły językowe – te stacjonarne i te w internecie. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – kursy online czy w szkole językowej?

Wady i zalety kursów online i w szkole językowej

Wygoda ponad wszystko

Coraz więcej ludzi decyduje się na naukę języków przez internet. Lekcje prowadzone są przez Skype lub inny komunikator o podobnym działaniu, a wszystkie materiały trafiają do nas przez maila. Wszystko dzieje się w zaciszu naszego własnego mieszkania, więc nie musimy nigdzie dojeżdżać, co jest dużą zaletą dla osób, które mają niewiele czasu. Takie rozwiązanie ma dużo plusów, ale nie jest idealne.

Technologia potrafi zawieźć

Wystarczy krótka przerwa w dostawie internetu po którejkolwiek ze stron, żeby lekcja została przerwana. Niestety często okazuje się, że nauczyciel ma dla nas tylko godzinę z zegarkiem w ręku, bo później jest umówiony z kolejnym uczniem, więc siłą rzeczy, tracimy pieniądze przez złośliwość rzeczy martwych. Rzecz jasna, nie będzie się to działo na każdej lekcji, ale jednak jest to problem, który zupełnie nie występuje w przypadku lekcjach stacjonarnych.
Z drugiej jednak strony, technologia często okazuje się bardzo przydatna w prowadzeniu lekcji. Nauczyciel może bardzo szybko wysłać materiały do ucznia, dzięki czemu wszystko przebiega znacznie sprawniej. Nie wspominając już o tym, że w ten sposób oszczędzamy papier!

Ograniczenia nauczyciela

Kursy językowe w szkole językowej są dużą wygodą dla lektorów języków obcych. Takie miejsca są przygotowane do prowadzania zajęć i mają wszelkie potrzebne materiały i wyposażenie. Znajduje się tam zazwyczaj tablica, na której można rozrysować uczniowi zagadnienia gramatyczne, ksero, które umożliwia druk zadań w każdej chwili i cała masa materiałów dydaktycznych. W przypadku kursów przez Skype, nauczyciel musi polegać wyłącznie na dostępnej technologii, co może stanowić spore ograniczenie.

Jak widać, oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Kiedy przyjdzie nam podjąć decyzję czy wolimy lekcje stacjonarne, czy może online, musimy zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze – wygoda, czy może bezpośredni kontakt z nauczycielem. A jeśli boimy się dojazdów, zawsze możemy sprawdzić, czy nie ma jakiejś szkoły językowej, która położona jest bardzo blisko naszego miejsca zamieszkania. Bardzo prawdopodobne, że tak właśnie jest!

Leave A Reply

Navigate