Na czym polega projektowanie stron www?

Wbrew pozorom, projektowanie stron www jest złożonym procesem, który składa się na pracę wielu specjalistów. Co więcej, nie zawsze proces ten wygląda tak samo. Inaczej prezentuje się strona osoby prywatnej, kancelarii adwokackiej, a inaczej internetowego sklepu odzieżowego, portalu informacyjnego itd. Wspólne określenie celów i założeń z klientem jest pierwszym krokiem do sukcesu.

Na czym polega proces tworzenia strony internetowej?

Jak zostało wspomniane na wstępie, pierwszym krokiem jest jasne określenie celów, jakie klient będzie chciał realizować przez stronę internetową. Przeważnie jest to zakres oferowanych produktów/usług oraz ułatwienie kontaktu z przedstawicielami firmy. Są to jednak ogólne założenia, dlatego podczas rozmowy z klientem powinno określić się cechy, które wyróżniają firmę na rynku, podkreślić mocne strony, aby dana marka nie zginęła w gąszczu konkurencji.

Drugi krok to opracowanie zakresu projektu. Jeśli znane są cele biznesowe, koniecznie trzeba zastanowić się nad środkami, które pozwolą je osiągnąć. Dzięki temu można będzie odpowiednio zaprojektować sekcje na stronie internetowej i kierować potencjalnych klientów do interesujących materiałów.

Projektowanie stron www: co jest ważne?

Aby strona internetowa była przejrzysta i zrozumiała, tworzy się mapy strony. Może to być np.:

  • Strona główna
  • Oferta
  • Cennik
  • O nas
  • Blog
  • Kontakt

W zależności od potrzeb sekcje mogą być bardziej szczegółowe. Kluczowe jest to, aby nawigacja i odnalezienie pożądanych informacji były proste. To, na czym trzeba się skupić, to także treść. Język powinien być zrozumiały dla odbiorcy, a sama treść użyteczna, unikalna i wartościowa. Najlepiej do stworzenia treści jest zatrudnić profesjonalnych copywriterów. To właśnie treść ma zachęcić do skorzystania z oferty, więc nie można traktować jej po macoszemu.

Opracowanie warstwy graficznej i testowanie

Oprócz tego, że strona www musi być użyteczna, powinna być także atrakcyjna pod kątem wizualnym. Można wykonywać wszystko krok po kroku lub skorzystać z gotowych szablonów. Następnie strona jest poddawana testom. Należy sprawdzić poprawność językową, optymalizację SEO, szybkość ładowania się strony, poprawność kodu czy poziom user experience.

Jak widać, cały proces jest naprawdę złożony, dlatego projektowanie stron www najlepiej oddać w ręce profesjonalistów.

Leave A Reply

Navigate