Moda lat 80-tych

Moda lat 80-tych nieustająco powraca. Szczególnie w tym sezonie projektanci inspirują się latami 80-tymi i czerpią z nich inspiracje. Rok 2017 możemy z powodzeniem nazwać rokiem tamtej dekady. Możemy wnieść sporo z tamtych czasów do naszych współczesnych stylizacji. Lata 80. przyniosły modzie mnóstwo znakomitych stylów. Nie było jednego, określonego sposobu ubierania się. To dlatego tak chętnie projektanci największych domów mody powracają do lat 80-tych proponując nam ubrania częściowo wyjęte z tamtej epoki, lecz z nowym, świeżym akcentem. Jaka była moda lat 80-tych? Sprawdźcie!

Sportowy styl lat 80.

Moda lat 80-tych
Pinterest

W latach 80. istotny był kult ciała i body building. Mogłoby się wydawać, że fit lifestyle to moda dzisiejszych czasów. Nic bardziej mylnego! W latach 80. ciało było w centrum uwagi. Nastąpił boom na siłownie, trenerów czy taniec. Szczególnie popularny był break dance. To uwielbienie do sportowego stylu życia nie mogło pozostać bez echa w modzie. Co zakładaliśmy na siebie w latach 80-tych? Kolorowe getry na łydki, body, luźne bluzy opadające na ramię. Wystarczy obejrzeć filmy z tamtych lat – “Dirty Dancing”, “Flashdance”. W tych filmach podziwialiśmy przystojnych, umięśnionych aktorów, jak np. Patrick Swayze. Bohaterki filmów często trenowały taniec, balet. Kobiety w latach 80-tych zapragnęły tego samego, co ich ulubione bohaterki filmów. Nic dziwnego, że w reklamach z tamtej dekady widzimy sportowe sylwetki kobiet i zbudowane ciała mężczyzn. Jeśli chcesz stworzyć sportowy look rodem z lat 80. postaw na kolor i dopasowane do ciała fasony.

Długie marynarki z szerokimi ramionami

Moda lat 80-tych
Pinterest

W latach 70. mieliśmy styl hippie, w latach 80. stawiamy na elegancję. Za sprawą filmu “Amerykański żigolak”, do którego kreacje tworzył Giorgio Armani, włoski projektant odniósł sukces. Tworzył on kultowe, męskie, eleganckie marynarki dla bohatera, którego odgrywał Richard Gere. Co je wyróżniało, że zrobiły taką furorę? Przede wszystkim to, że męskie marynarki były dopasowane i wykonane z miękkich tkanin, co podkreślało męską sylwetkę. Kobietom zaś zaproponował marynarki z wypchanymi ramionami o nieco pudełkowym kształcie. Ten styl został nazwany “power look” i odzwierciedlał prawdziwą kobietę sukcesu. W latach 80-tych sytuacja ekonomiczna w wielu krajach znacząco się poprawiła. Rosła grupa karierowiczów pracujących w największych korporacjach na Wall Street. Rosła popularność indywidualizmu, co chętnie podkreślano unikatowym, nowoczesnym strojem. W tym czasie powstał również walkman, który pozwolił na “odcięcie się” od świata wraz z słuchawkami na uszach.

Modowy manifest

Moda lat 80-tych
Pinterest

W związku z większymi zarobkami, w latach 80. zaczęto pokazywać ilość zarobionych pieniędzy. Idealnym narzędziem do tego były drogie ubrania – koniecznie z wielkim logo marki. Popularność zyskał Versace, Calvin Klein, Levi’s. Pokazywali oni swoje loga na ubraniach, czyniąc je tym samym drogimi i godnymi pożądania. Reklamy tych marek dosłownie ociekały seksem. Po lewej stronie możecie zobaczyć kadr z filmu Seks w wielkim mieście i bohaterki wystylizowane na lata 80-te.

Lata 80. – modowe niezbędniki

Co koniecznie powinniśmy mieć w swojej szafie, by móc tworzyć stylizacje z lat 80.?

 • welur – łączy w sobie luksus i wygodę,
 • ubrania z bufkami -tzw. power shoulders, wysmuklają talię i nadają “władczy” charakter,
 • lajkry – elastyczne kolorowe getry,
 • jedwabna koszula – w latach 80-tych najlepiej te od Versace,
 • kresz – kreszowy dres, w Polsce można go było kupić wyłącznie w Pewexach,
 • jeansowa katana – trend, który powraca, najlepiej ozdobione naszywkami,
 • koronki – na rękawiczkach, sukienkach, uwielbiała je Madonna,
 • plastikowe buty – przypominające balerinki, najlepiej kolorowe,
 • spadochrony – czyli ulubione spodnie raperów,
 • puchowe kamizelki – widzieliśmy je w “Powrocie do przeszłości” i stały się hitem,
 • Miami Vice – czyli pastelowe garnitury,
 • ramoneski – znak rozpoznawczy zespołu Ramones,
 • zwierzęce motywy – dosłownie na każdej części garderoby,
 • Myszka Miki – bluzy, bluzki z kultową postacią,
 • marmurki – można było marmurkową kurtkę czy spodnie wykonać samodzielnie z użyciem chloru,
 • podwijane nogawki – wygodne i praktyczne,
 • fryzury – tzw. czeski piłkarz, kucyki na boku, duże gumki do włosów czy trwała.

 

Leave A Reply

Navigate