Moda lat 70-tych

Jakie były lata 70. w modzie? Co nosili nasi rodzice? Kto był ikoną stylu? Dowiedz się, co koniecznie trzeba było nosić, jak się czesać i malować w latach 70-tych ubiegłego wieku. Kto był największą modową inspiracją? Co więcej, lata 70. powracają – zarówno w modzie, jak i fryzjerstwie. To dlatego warto znać historię kultowych lat 70-tych, by wiedzieć kim się inspirować i co można przenieść do swoich stylizacji na co dzień.

Styl hippie w latach 70-tych

Moda lat 70-tych
Pinterest

Lata 70. obfitowały w wiele rozmaitych styli. Jednym z nich był styl hippie. W latach 60-tych przeżywaliśmy wzrost ekonomiczny, zafascynowanie kosmosem. Lata 70. to, niestety ekonomiczny kryzys. Nastąpił zwrot w kierunku naturalizmowi, naturalnym tkaninom. To dlatego styl hippie przeżywa swój prawdziwy rozkwit. Sama kultura hippie to protest przeciwko schematom. Czym charakteryzował się styl hippie? Przede wszystkim mieliśmy do czynienia z bogactwem wzorów, kolorów – szczególnie motywów roślinnych, kwiatów. Ubrania były luźne, wygodne. Swoboda, nieograniczające ruchów kroje to także bunt przeciwko sztywnym schematom. Nierzadko można było zauważyć w stylu hippie inspiracje dalekimi krajami. Styl ten nieustająco powraca w nowych odsłonach.

Lata 70. – era disco

Moda lat 70-tych
Pinterest

Moda lat 70-tych czerpała także z kultury disco. Zapewne większość z Was kojarzy film “Gorączka sobotniej nocy”, która świetnie to obrazuje. Z wyjścia na imprezę czyniono prawdziwy sobotni rytuał, a modne stroje miały to podkreślić. Najmodniejszym klubem było Studio 54 znajdujące się na Manhattanie, gdzie chętnie bywali m.in. David Bowie, Karl Lagerfeld, Frank Sinatra, Barbra Streisand. W latach 70. w tym klubie bawiły się największe gwiazdy ówczesnej popkultury. Kobiety chętnie nosiły kombinezony z szerokimi nogawkami, w których wygodnie tańczyło się do przebojów Donny Summer. Popularne były również cekinowe sukienki, plisy, falbany.

Punkowy styl

Moda lat 70-tych
Pinterest

W związku z rozwijającą się modą na punkowe zespoły, szczególnie Sex Pistols, narodził się punkowy styl lat 70. Warto dodać, że managerem tego brytyjskiego zespołu był partner projektantki Vivienne Westwood. Para prowadziła wspólnie bardzo modny londyński butik, w którym chętnie zaopatrywali się fani punkowej muzyki. Punkowy styl miał za zadanie podkreślić indywidualizm. To dlatego w jeansach robiono dziury, do koszulek czy butów przypinano agrafki i ćwieki. Na t-shirtach pisano hasła. Z punkowym stylem wiąże się mocny makijaż (także u mężczyzn) oraz irokezy.

Must have lat 70.

Co koniecznie trzeba było mieć w latach 70-tych, aby wyglądać stylowo? Przedstawiamy listę modowych niezbędników, które z powodzeniem możesz nosić także dzisiaj:

 • dzwony – z dumą noszone przez wiele pokoleń, były popularne nie tylko w latach 70., ale także i 90-tych,
 • miniówki – nie dłuższe niż 10 centymetrów, popularne już wcześniej, jednak to w latach 70-tych zaczęto je tak nazywać,
 • podkolanówki – dodawały dziewczęcego, niewinnego uroku,
 • kombinezony – wspomniane już wcześniej, nie miały sobie równych na parkietach,
 • buty na platformach – nieco dziwne obuwie, które nosili zarówno mężczyźni, jak i kobiety na imprezy,
 • ubrania z winylu – element futurystyczny w modzie lat 70-tych, jednak nie do końca praktyczny,
 • szerokie kołnierze – to niezbędnik w koszuli każdego modnego mężczyzny lat 70-tych,
 • paski na ubraniach – pasiaste ubrania były jednymi z najbardziej popularnych,
 • sukienki maxi – nawiązujące do stylu hippie,
 • krótkie topy – to wcale nie współczesny wynalazek, uwielbiała je Cher,
 • błyszczące koszule – ulubiona część garderoby wszystkich fanów sobotnich imprez,
 • kapelusze – szczególnie te z dużym rondem,
 • naturalne futra – na szczęście moda na nie już przeminęła.

 

Leave A Reply

Navigate