Melodia jutra – co nas czeka w przyszłości?

Ludzkość od zawsze fascynowała się przewidywaniem przyszłości. Obecnie, w dobie dominacji technologicznej i przyspieszonego rozwoju, nawet najśmielsze nowinki technologiczne mogą wkroczyć do powszechnego użytkowania w ciągu kilku lat. Stąd ogromny wysyp eksperckich spekulacji, ale także amatorskich przypuszczeń. W internecie pojawiły się futureblogi (czyli blogi poruszające temat naszej przyszłości), które obfitują w masę ciekawostek naukowych.

Moda na blogi o przyszłości

Intrygujący futureblog wymaga odpowiedniego zorientowania i wiedzy zakresu nowych technologii. Aby przyciągnąć uwagę czytelników najlepiej byłoby prezentować informacje wcześniej niepublikowane, ale to w erze globalnej sieci praktycznie niemożliwe. Dlatego powinny wystarczyć ciekawostki naukowe, których znalezienie wymagało większego zaangażowania. Powielanie artykułów z popularnych czasopism lub portali internetowych nie przyciągnie potencjalnych czytelników, ponieważ prawdopodobnie zetkną się on już z nimi kilkukrotnie. Aby wyróżnić futureblog na tle innych (a w ostatnim czasie powstało ich mnóstwo) wymagany jest więc dokładny research i dotarcie do źródeł bezpośrednich, np. oficjalnej strony NASA lub japońskich koncernów przemysłowo-technologicznych. Podane w atrakcyjny sposób ciekawostki naukowe przyciągną nie tylko znawców tematu, ale również laików. Najważniejsza jest pasja przy tworzeniu treści, pozyskiwanie newsów ze świata robotyki i automatyki na siłę będzie katorgą i stratą czasu, w dodatku czytelnicy łatwo wyczują niezorientowanie w dziedzinie. Dlatego to misja dla osób, które technologią interesują się z pasji, i nie patrzą na futureblog tylko przez pryzmat szansy na zarobienie na nim pieniędzy przez skopiowane z innych stron ciekawostki naukowe.

Wróżenie z fusów czy racjonalne przewidywanie?

Wizja jutrzejszego świata proponowana przez wielkie umysły często zupełnie się nie sprawdzała. Liczba czynników, które wpływają na ukształtowanie życia w XXI wieku jest tak ogromna, że żadne wyobrażenie o przyszłości nie będzie w pełni adekwatne. Dlatego wiele osób traktuje to, jako formę rozrywki. W końcu wiele ciekawostek naukowych, które mają rzekomo zrewolucjonizować funkcjonowanie człowieka zostaje odrzuconych. Dlatego każdy autor futurebloga powinien mieć na uwadze, że za kilka lat jego domysły mogą zostać uznane za absurdalne. Z drugiej strony, jeśli jakaś wizja się sprawdzi, można zyskać spore uznanie. Bez względu na to, warto swój zbiór spekulacji archiwizować, bo czytanie ich za kilkanaście lat z pewnością dostarczy frajdy.

Leave A Reply

Navigate