Masaż stóp przed snem – dlaczego warto?

Po długim, męczącym dniu masaż stóp to przyjemność, o której marzy każdy. Pomaga nie tylko się odprężyć, ale również posiada wiele korzyści terapeutycznych, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i równowagi psychicznej. Masaż stóp to kluczowy element refleksologii, czyli medycyny komplementarnej, polegającej na założeniu, że na stopach mieszczą się receptory, czyli zakończenia nerwowe, odpowiadające wszystkim narządom i układom ciała. Gdy są one stymulowane poprzez masaż, to mają działanie terapeutyczne. 

Masaż stóp wpływa dobroczynnie na wiele aspektów ogólnego funkcjonowania organizmu. Ponadto można wykonywać samemu, gdyż nie jest do tego potrzebny wykwalifikowany terapeuta. Najlepszym momentem w ciągu dnia na jego wykonanie jest czas przed pójściem spać. Dlaczego? Sprawdziliśmy to!

Masaż stóp, a poprawa krążenia krwi

Krążenie w stopach jest często ograniczone przez ciasne i niewygodne obuwie. Ponadto, mięśnie w nogach nie wykonują wtedy żadnego ruchu, co przyczynia się do nieprawidłowego krążenia. 10-20 minut masażu stóp może znacznie poprawić krążenie w kończynach dolnych. Jest to szczególnie ważne dla chorych na cukrzycę, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia neuropatii obwodowej. Ograniczony przepływ krwi może powodować problemy z sercem i nerkami, nadciśnienie tętnicze, żylaki i uszkodzenia narządów.

Stres i niepokój

Masaż stóp skutecznie pomaga w zmniejszeniu stresu oraz niepokoju. Dociskając określone receptory na stopach tworzy się odpowiedź w układzie nerwowym, który sprzyja relaksacji. Reakcje te mogą powodować obniżenie poziomu stresu i niepokoju, a także mogą wpływać na obniżenie poziomu krwi.

Zdrowy sen dzięki masażowi stóp

W ciągu dnia borykamy się z różnymi problemami i wyzwaniami, co wpływa na późniejszą jakość naszego snu w nocy. Krótki masaż jest bardzo pomocny, aby zrelaksować ciało i nadać spokojny sen. Proces odpowiednio stymuluje receptory oraz ułatwia swobodny przepływ energii. Daje to uczucie głębokiego relaksu, a także pozwala spać spokojniej. 

masaż stóp przed snem

Redukcja bólu

W czasie intensywnego dnia nasze stopy narażone są na spięcia i duży wysiłek. W związku z tym nie tylko się męczą, ale również odczuwają bóle mięśni. Wykonanie dobrego masażu stóp przed snem może zrelaksować nogi, rozciągnąć i uspokoić mięśnie, a także zmniejszyć ich obrzęk. 

Obrzęk kończyn dolnych, a masaż stóp

Obrzęk kończyn dolnych występuje z powodu nagromadzenia się płynu w nogach, co przekłada się na opuchnięte, bolesne nogi i uczucie sztywności. Ciąża i słabe krążenie krwi są jednymi z najczęstszych przyczyn obrzęku. Może on być bolesny, co może utrudniać poruszanie się, a przy tym powodować zaburzenia snu. Codzienny masaż stóp przed snem pozwoli na skuteczne zredukowanie obrzęku. 

Artykuł powstał we współpracy z https://odnovapoznan.pl/masaz-stop 

Leave A Reply

Navigate