Lata 60-te w modzie

Jakie były lata 60. w modzie? Przedstawiamy najbardziej kultowe stroje, fryzury, dodatki. Przybliżamy sylwetki ikon stylu lat 60-tych. Sprawdź, co było esencją tych lat i dlaczego tak chętnie do nich powracamy – zarówno jeśli chodzi o muzykę, jak i modę, uczesania.

Odważne i krótkie lata 60.

Lata 60-te w modzie
Pinterest

Na mapie mody w latach 60. królował Londyn. To właśnie te lata okrzyknięto mianem “Swinging London”. Młodzi ludzie buntowali się – nie chcieli być kopią swoich rodziców. To właśnie w latach 60-tych silnie szukano własnego, oryginalnego stylu. Ten okres, praktycznie jak żaden inny, zaobfitował w mnóstwo świeżości, nowości. Bodźcem do zmian była m.in. muzyka Beatlesów, sztuka – taka, jak Pop Art. Czerpiąc z kolorów Andy’ego Warhola, Pierre Cardin tworzył piękne tuniki z barwnymi printami. To dlatego Cardin był jednym z najwybitniejszych projektantów lat 60-tych. Warto również wspomnieć o Mary Quant, która jest autorką spódniczek mini – symbolu lat 60-tych. To dlatego były one odważnymi latami.

Twiggy – ikona stylu lat 60.

Ikoną Mody w latach 60-tych była Twiggy. Smukła, chłopięca sylwetka, której była posiadaczką, stała się symbolem tamtej dekady. Modelka stanowiła ideał piękna. Uniseksowe sylwetki pięknie prezentowały się w kwadratowych ubraniach, pudełkowych tunikach, sukienkach, cygaretkach czy płaszczach. Kształtne kobiety musiały się z tym pogodzić. Twiggy posiadała również najmodniejszą fryzurę lat 60. Fryzura na chłopczycę była najbardziej pożądaną. Esencją stylu modelki były krótkie szorty, pudełkowe płaszcze, sukienki o kroju litery A, obszerne sztuczne futra, czółenka na pięciocentymetrowym obcasie, geometryczna biżuteria (w stylu pop-art).

Lata 60-te w modzie
Pinterest

Geometryczne wzory i kosmos

Lata 60-te w modzie
Pinterest

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sztuka miała niezwykle silny wpływ na modę lat 60. Dzięki temu w modzie powstawały projekty z geometrycznymi wzorami, które wywoływały złudzenia optyczne. Na ubraniach i dodatkach królowały pasy, romby czy kratka. Zaczęły również powstawać futurystyczne projekty. Dzięki silnemu zafascynowaniu kosmosem, wyprawami na Księżyc, w modzie stawiano na metaliczne akcenty. Wystarczy rzucić okiem na kolekcję Paco Rabanne “Unwearable”, która powstała z metalowych blaszek. Choć była to kolekcja niemożliwa do noszenia – jak wynika z nazwy – była niezwykle nowatorska.

Barbara Hulanicki – polski akcent w modzie

Lata 60-te w modzie
Pinterest

Warto również wspomnieć, że wpływ na modę lat 60. miała również Polka – Barbara Hulanicki. Prowadziła ona swój butik przy Carnaby Street w Londynie. Było to niezwykle modne miejsce, gdzie kupowały ikony stylu z całego świata. Przy Carnaby Street znajdowały się sklepy, w których po prostu trzeba było być! Przy tejże ulicy uwielbiali spędzać czas m.in. członkowie zespołu The Rolling Stones wraz ze swoimi partnerkami, modelki czy gwiazdy kina. W butiku Barbary Hulanicki królowały stosunkowo niskie ceny, ubrania w najmodniejszych krojach.

Znaki rozpoznawcze lat 60.

  • prostota – proste fasony sukienek, skromne żakiety – jak u Jacqueline Kennedy,
  • geometria – geometryczne kształty – zarówno we wzorach, jak i krojach,
  • symetria – odpowiednie proporcje między górą a dołem stroju,
  • styl hippie – zwiewne sukienki, koszule, kwieciste akcenty,
  • styl mod – sukienki w kształcie litery A, kurtki sportowe, jaskrawe kolory, to styl dla buntowniczek,
  • styl skin – pod koniec lat 60. pojawiła się alternatywa – martensy, skórzane kurtki, ostrzyżone włosy,
  • sztuczne rzęsy – modę na nie wprowadziła Marylin Monroe.

 

Leave A Reply

Navigate