Kurs Frontend Developer Fututre Collars – opinia po 2 miesiącach

Za mną już dwa miesiące nauki w szkole Future Collars. Przeszłam moduł HTML5 + CSS3 oraz JavaScript. Przede mną ostatni miesiąc i przygoda z React.js, a także walka o certyfikat. Jak oceniam naukę po ośmiu tygodniach? Czy coś bym zmieniła?

HTML5 + CSS3 – kurs w Future Collars

Ostatnio opisywałam Wam ogólnie zalety i wady zdalnej nauki programowania w szkole Future Collars. Za mną już dwa miesiące nauki, dlatego chcę przybliżyć Wam odrobinę bardziej to, jak wyglądają poszczególne etapy, co mi odpowiada, a co bym zmieniła. 

Pierwszym modułem był HTML5 + CSS3. Trwał 4 tygodnie. Początkowo Mentor opowiedział odrobinę o sobie, przedstawił zarys modułu, opowiedział o logistycznych kwestiach. Lekcje odbywały się dwa razy w tygodniu po 1,5 godziny, jednak stanowią one jedynie podstawę do dalszych, samodzielnych działań, dlatego trzeba się przygotować na to, że tygodniowa praca z programowaniem to ok. 10-20 godzin. Podczas pierwszych czterech tygodni poznaliśmy HTML5 i CSS3 – punkt wyjścia przy tworzeniu stron WWW. Nauczyliśmy się budować tagi, tworzyć menu, formularze, poznaliśmy edycję ramek. Ostatnie lekcje skupiały się na omówieniu projektu na zaliczenie. Naszym zadaniem było stworzenie strony-wizytówki fikcyjnej firmy – także w wersji mobile. 

Moduł ten bardzo mi się podobał, bo miałam już podstawy HTML5 i CSS3 ze względu na moją pracę jako specjalista SEO. Byłam jednak totalnym samoukiem, dlatego te cztery tygodnie pozwoliły mi uporządkować wiedzę. Praca ze stroną internetową to dla mnie frajda. Mogę teraz samodzielnie edytować szablony stron, dopasowywać je do swoich potrzeb. Z pewnością wykorzystam niejednokrotnie tę wiedzę w praktyce.

JavaScript, czyli moduł drugi kursu programowania

I tu zaczęły się schody. Przyznam szczerze, że moduł drugi okazał się dla mnie wyzwaniem. Wszystko ze względu na to, że po prostu wcześniej nie miałam styczności z językiem programowania, jakim jest JavaScript. Na własną rękę uczyłam się Pythona. Musiałam poświęcić więcej czasu na naukę po lekcjach, kilkakrotnie prosiłam Mentorów o ponowne objaśnienie jakiegoś zagadnienia. Jeśli mogłabym coś doradzić osobom, które chcą się uczyć programowania – warto nieco poczytać o JavaScript, zanim rozpocznie się kurs. Oczywiście wiele kwestii będzie na pewno niezrozumiałych, jednak będziecie lepiej przygotowani.

Mentorzy są do dyspozycji od poniedziałku do piątku, więc nie zostajemy z problemami sami i każda wątpliwość jest objaśniana, więc nie trzeba się przejmować tym, że wcześniej z programowaniem mieliśmy niewiele wspólnego. Napisałam jednak, że warto sobie trochę poczytać o językach programowania dla własnego komfortu i szybszego przyswajania wiedzy.

Ten moduł zaczął się podobnie jak poprzedni, czyli Mentor opowiedział o sobie, przedstawił, jak będą wyglądały zajęcia. Późniejsze lekcje skupiały się już na objaśnianiu zmiennych, sposobów wykorzystania JavaScript, pokazywaniu, jak korzystać z biblioteki JQuery oraz technologii AJAX. Końcowe lekcje to omawianie projektu na zaliczenie. Do wykonania była lista “TO DO”. 

Niektóre lekcje rozpoczynały się quizem (był anonimowy, więc kursanci nie byli z niego rozliczani, służył wyłącznie powtórzeniu wiadomości, rozwianiu wątpliwości). To fajny sposób na to, by się sprawdzić. 

Kurs Future Collars – opinia

Po dwóch miesiącach nie zmieniam zdania i nadal uważam, że zdalny kurs jest super sprawą, by nauczyć się programowania. Kilka razy zdarzyło mi się, że musiałam załatwić sprawy prywatne lub firmowe wtedy, gdy kurs odbywał się na żywo. Nie było jednak problemu z tym, abym później, w dowolnym momencie, obejrzała zaległą lekcję i nadrobiła informacje. Nic nie straciłam, co jest ogromnym plusem.

Oczywiście, nie zawsze jest kolorowo i miałam chwile zwątpienia – szczególnie podczas drugiego modułu, który był dla mnie totalną nowością. Z pomocą przychodzą Mentorzy na czacie, którzy dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą, okazują wsparcie. W końcu każdy kiedyś zaczynał.

Jestem ciekawa, co przyniesie Nowy Rok i nowy moduł! Z pewnością dam Wam znać za miesiąc.

Leave A Reply

Navigate