Kora kamienna do ogrodu – właściwości i zastosowanie

Kora kamienna, zwana też cortezą, to dekoracyjne, gnejsowe kruszywo ogrodowe o wyjątkowym kolorze i strukturze, którą zawdzięcza specyficznemu ułożeniu minerałów. Gnejs jest najstarszym budulcem skalnym w Polsce i Europie, przeobrażonym z granitów i składającym się z kwarcu, łyszczków i skaleni. Kamień ten charakteryzuje równoległe ułożenie minerałów, które za sprawą czynników atmosferycznych zmieniają swoją pierwotną barwę, wpadając w rudawy odcień. Ta cecha kolorystyczna oraz struktura kamienia powodują, że kora kamienna jest podobna do kory drzewnej, a konkretnie sosnowej. Ten niepodważalny atut sprawia, że kora kamienna jest inna niż większość formacji skalnych – wyjątkowa i niebanalna. Nic więc dziwnego, że kora kamienna stała się bardzo popularna. Ozdobiony nią ogród nabiera klasy, elegancji i uroku.

Kora kamienna – wykorzystanie kamienia w ogrodzie

Lista zalet kory skalnej jest długa. Przede wszystkim zachwycające walory estetyczne. Każdy z nas chce mieć piękny ogród, w którym natura łączy się ze stylem i cieszy oko mieszkańców domu, a także odwiedzających nas gości. Kora kamienna gnejsowa w ogrodzie prezentuje się przepięknie. Ten kamień do ogrodu bardzo ładnie komponuje się z otoczeniem, pasuje zarówno do roślin, drewna, jak i innych kamieni. Kora kamienna zastosowana jako podłoże stanowi bardzo efektowne tło dla krzewów i kwiatów. Może być wykorzystywana w rabatach oraz donicach. Zawarty w niej kwarc błyszczy się w słońcu, co jest niewątpliwie wyjątkową dla kamienia cechą. Kora kamienna wygląda, jakby była pozłacana. Bez względu na to, czy mamy ogród w stylu nowoczesnym, rustykalnym, orientalnym, naturalistycznym, angielskim, czy jakimkolwiek innym – kora kamienna dzięki swojej naturalności i podobieństwu do kory sosnowej wpasuje się w niemalże każdy styl. Tygrysia kolorystyka ogrodowej skalnej kory łącząca w sobie paletę ciepłych barw świetnie eksponuje rośliny. Kora kamienna tworzy także nietuzinkowe tło dla innych elementów architektury ogrodu.

Poza tym, że pięknie wygląda i służy do dekoracji ogrodu, kora kamienna gnejsowa znajduje również praktyczne zastosowanie. W ogrodzie standardowymi elementami są chodniki, ścieżki, ozdobne rabaty kwiatowe. Możemy wykorzystać korę kamienną jako podłoże, wysypując nią ścieżki lub też stosując do wypełnienia obrzeży w swoim ogrodzie. Dostępne są różne frakcje kamienia, przede wszystkim grys, ale także szpilki i monolity. Ten ozdobny materiał skalny świetnie sprawdzi się też do dekoracji donic jako wierzchnia warstwa na ziemię. Kora kamienna jest też świetnym wypełniaczem do ogrodzeń gabionowych. Po odpowiedniej impregnacji będziesz mógł przez długie lata cieszyć się jej zachwycającym wyglądem.

Kora kamienna jest wytrzymała, trwała, mrozoodporna, a ze względu na swój odczyn pH nie wpływa niekorzystnie na środowisko. Kora kamienna należy do produktów, które możemy wykorzystać również do dekoracji oczka wodnego bez szkód dla roślin i ryb.

Kora kamienna – koszt i wydajność

Kora kamienna jako ozdobny kamień do ogrodu jest oczywiście droższa niż żwir czy szereg mniej urodziwych od niej produktów skalnych, natomiast jest tańsza od wielu innych kamieni służących do dekoracji ogrodu. Cena za tonę kory kamiennej oscyluje wokół 300 zł netto w zależności od kilku czynników, czyli rodzaju i ilości produktu, miejsca zakupu, dostawy i sposobu pakowania. Kora kamienna w mniejszych ilościach, pakowana np. w kilkudziesięciokilogramowych workach, jest w przeliczeniu na tonę droższa. Przede wszystkim warto zorientować się i obliczyć, jakiej ilości kamienia potrzebujemy w naszym ogrodzie. I tutaj bardzo ważna jest wydajność kamienia. Na pokrycie metra kwadratowego powierzchni potrzeba około 100 kg kamienia, ilość ta jednak waha się w zależności od frakcji. Przy drobniejszej frakcji pokrycie powierzchni jest możliwe za pomocą cieńszej warstwy kory niż przy większej frakcji. W przybliżeniu jednak kora kamienna w ilości tony starczy na pokrycie 10 m2.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

Leave A Reply

Navigate