Kobiety w IT – stereotyp vs rzeczywistość?

Kilka lat temu sama zaczynałam pracę w marketingu internetowym. Wtedy nie miałam zupełnie pojęcia o tym, że branża zafascynuje mnie na tyle, że zechcę sama założyć własną firmę i działać w tym obszarze. Wiele kobiet nie decyduje się na pracę w IT czy e-marketingu ze względu na wciąż panujące stereotypy. Tymczasem, w branży zdominowanej przez mężczyzn, swoich sił próbuje coraz więcej kobiet. Co więcej – pokazują, że dają radę i naprawdę są w tym dobre. Dlaczego i Ty miałabyś nie spróbować?

Kobiety w IT – stereotypy

Niestety, popkultura nadal pielęgnuje stereotypy dotyczące kobiet w IT. Wciąż funkcjonuje stereotyp geniusza, który żyje w piwnicy, zajmuje się hakowaniem serwerów, ma mocną wadę wzroku i lekką nadwagę. Z pewnością o tym słyszałaś. Wszystko to sprawia, że branża IT wydaje się nieatrakcyjna dla kobiet. Co więcej, “rzeczywistość” tę widzimy nawet w popularnych serialach. Przykładem może być chociażby Big Bang Theory. Jeśli kobiety się w nich pojawiają, to przeważnie są to dziewczyny nie grzeszące mądrością. Kobieta-geniusz traktowana jest jako anomalia.

To przykre, że takie obrazy hamują chęć rozwoju kobiet i pogłębiają myśl, że branża nie jest dla nich, bo się nie nadają. Jestem żywym dowodem na to, że to błędne myślenie. Co więcej, wiele nauczyłam się sama, korzystając z darmowych kursów, grup na Facebooku czy blogów. Niczym nie różnię się od Ciebie, dlatego jeśli od dawna pociąga Cię branża IT, świat marketingu online, spróbuj.

Darmowe kursy – nauka programowania

Jeśli szukasz swojej zawodowej drogi, chcesz spróbować, ale nie jesteś do końca przekonana, czy nauka programowania na pewno jest dla Ciebie, skorzystaj z darmowych kursów. Sama zaczynałam w ten sposób i – jak widać – marketing stał się moją pasją. Świetnym wyborem jest m.in. kurs Python, czyli nauka programowania od podstaw, który jest zupełnie darmowy. Znajdziesz go pod tym linkiem: https://www.flynerd.pl/tag/python-kurs. Będzie to doskonała okazja do tego, by przekonać się, czy faktycznie warto podążać tą ścieżką kariery lub zmienić dotychczasową i otworzyć sobie drzwi do lepszych zarobków. Być może stanie się to Twoim hobby? Programowanie nie jest czarną magią i można się go nauczyć. I to wszystko w fajnym, kobiecym, wspierającym się gronie!

Jak wygląda rzeczywistość kobiet w branży IT?

Tak naprawdę stereotypy kreujemy my same. Jeśli w Twojej głowie ciągle siedzi myśl, że tylko mężczyźni mogą być profesjonalistami w branży i działać skutecznie, to tak będzie. Będziesz stała w cieniu, nie pokazując swoich ogromnych umiejętności. Daj sobie szansę! Ty także możesz z sukcesem prowadzić duże projekty. Płeć ma niewielkie znaczenie, gdy przychodzi czas oceny rezultatów pracy. Nie przekonasz się o tym, dopóki nie spróbujesz, do czego gorąco Cię zachęcam!

Leave A Reply

Navigate