Kaszmirowy sweter – wady i zalety

Każda z nas powinna mieć w szafie choć jeden kaszmirowy sweter. Dlaczego? Jest niezwykle przyjemny w dotyku, wytrzymały, ciepły – po prostu niezastąpiony w chłodniejsze dni. Kojarzy się z luksusowymi ubraniami, jednak jest to najwyższa klasa, na którą możemy sobie pozwolić. Lepiej jest zainwestować w jeden, porządny sweter z kaszmiru niż kilka z domieszką poliestru, które szybko wyrzucimy w kąt szafy. Co powinniśmy wiedzieć o kaszmirze?

Czym jest kaszmir?

kaszmirowy sweter
Pinterest

Kaszmir to sierść kozy żyjącej na zboczach Himalajów. Ekstremalne warunki sprawiły, że wełna kozy kaszmirskiej posiada niespotykane właściwości. Sierść kozy kaszmirskiej składa się z zewnętrznej warstwy, czyli szorstkich włosów chroniących ją przed wiatrem oraz spodniej, czyli miękkiego puchu, który niesłychanie dobrze grzeje, jest wytrzymały i bardzo miły w dotyku. Spodnia warstwa to właśnie kaszmir.

Kaszmirowy sweter – zalety

Ta szlachetna wełna posiada szereg zalet. Pierwszą z nich jest wspomniana wcześniej ochrona przed zimnem i gorącem. Włókna kaszmiru magazynują ciepło, które jest wytwarzane przez nas samych. To dlatego nie ma lepszej ochrony przed wiatrem niż kaszmirowy sweter. Według danych, które możemy znaleźć w Internecie, kaszmir jest osiem razy cieplejszy niż wełna owcza. Kaszmir nie pochłania także zapachów, jest odporny na brud, posiada funkcje, dzięki którym sam się oczyszcza. Jest niebywale wytrzymały – to dlatego posłuży nam wiele lat. Jeśli odpowiednio o niego dbamy, jest niezniszczalny. Kaszmir, dzięki swojej elastyczności, nie gniecie się i idealnie się układa. Przy tym jest lekki i mięciutki – kaszmirowy puch jest aż sześć razy cieńszy niż ludzki włos. Kaszmir posiada również zdolność absorbowania pary wodnej i odprowadzania jej na zewnątrz, dzięki czemu bardzo szybko schnie. Można powiedzieć, że jest poniekąd wodoodporny.

Kaszmirowy sweter – wady

Kaszmir to produkt wysokiej jakości, który nie należy do najtańszych. Cena to praktycznie jedyna wada kaszmiru. Jednak jeśli będziemy odpowiednio o niego dbać, okaże się najlepszą inwestycją na długie lata, dlatego warto w niego zainwestować.

Jak wybrać kaszmirowy sweter?

Sweter z kaszmiru nigdy nie wychodzi z mody i jest na tyle uniwersalny, że pasuje dosłownie do wszystkiego. Jak go wybrać? Przede wszystkim, to wydatek rzędu kilkuset złotych – tańsze zamienniki, to gorsza jakość, więc nie warto na niej tracić. Sprawdź także skład – powinien zawierać 100% kaszmiru.

kaszmirowy sweter
Pinterest

Leave A Reply

Navigate