Kajak czy deska sup? A może sup z siedziskiem kajakowym?

Amatorzy wiosłowania najczęściej decydują się na kajaki. Jednak to nie jedyna wodna dyscyplina, która dostarcza niesamowitych wrażeń. Coraz większą popularnością cieszy się ostatnio pływanie na desce SUP. Jak wygląda tradycyjna deska SUP i czym różni się ona od kajaka? Czy deska SUP z siedziskiem kajakowym będzie dobrym wyborem? Przeczytaj i dowiedz się więcej o deskach SUP.

Co to jest deska SUP?

Nazwa SUP to skrót od angielskiego Stand Up Paddle, co można przetłumaczyć jako wiosłowanie na stojąco. I tak w największym skrócie można powiedzieć, na czym polega pływanie na desce SUP. Tak jak w kajaku, tutaj też musimy wiosłować, z tym, że robimy to w pozycji stojącej.

Każdy może pływać, na desce SUP, nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych, nie trzeba też mieć jakichś specjalnych umiejętności. Nawet dzieci doskonale radzą sobie z pływaniem na takiej desce. To jeden z bezpieczniejszych sportów wodnych, choć oczywiście tutaj też trzeba zachować podstawową ostrożność, a osoby, które nie umieją dobrze pływać, powinny założyć kamizelki ratunkowe. 

Do wyboru są różne rodzaje desek SUP. Można zdecydować się na twardą, która przypomina nieco deskę surfingową. Jej zaletą jest sztywność i solidność, natomiast transport takiej deski wymaga bagażnika, a także pokrowca do przechowywania. Drugą opcją są pompowane deski SUP, które nie zajmują dużo miejsca. 

Kajak a deska SUP- co wybrać?

Pływanie kajakiem nie jest trudne i w odpowiednich warunkach każda przeciętnie sprawna osoba sobie z tym poradzi. I choć wydawać by się mogło, że zabawa z deską SUP wymaga znacznie więcej wysiłku i umiejętności, wcale tak nie jest.

Wiosłowanie na stojąco to umiejętność, którą można bardzo szybko opanować. Największą trudnością dla poczatkujących jest zazwyczaj wyczucie deski i utrzymanie równowagi, dlatego też często radzi się, żeby zacząć od wiosłowania w pozycji klęczącej.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy lepiej wybrać kajak czy deskę SUP. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników, dlatego najlepiej po prostu spróbować obu. Kajakiem mogą pływać razem dwie, albo nawet trzy osoby. Pływanie na desce SUP rozwija inne partie mięśni, niż wiosłowanie na siedząco, inne są też wrażenia. Pamiętajmy tylko, że pokonywanie dłuższych odcinków na stojąco, może być męczące i wymagać lepszej kondycji, niż gdybyśmy wiosłowali na siedząco.

Deska SUP z siedziskiem kajakowym

Jeśli trudno ci podjąć decyzję co kupić – kajak czy deskę SUP, dobrym rozwiązaniem może być deska SUP z siedziskiem kajakowym. Takie rozwiązanie łączy zalety wiosłowania zarówno na stojąco, jak i na siedząco. Można ćwiczyć różne partie mięśni, podziwiać widoki okolicy z różnej perspektywy, czy odpocząć kiedy już zmęczy nas długie pływanie na stojąco. 

Siedzisko kajakowe nie zajmuje dużo miejsca, można je przewozić przymocowane do deski. W przypadku niektórych rodzajów desek SUP, takie siedzisko jest od razu zestawie, można je też dokupić osobno. Zapewnia ono wygodę dzięki podparciu pod plecy. 

Deska SUP z siedziskiem kajakowym to dobra inwestycja, dzięki której nie musimy wybierać pomiędzy kajakiem, a tradycyjną deską SUP. Specjalne zaczepy na desce umożliwiają montaż i demontaż siedziska dosłownie w kilka minut, dzięki temu w zależności od potrzeb możemy korzystać z deski w dowolny sposób.

Leave A Reply

Navigate