Jak zorganizować udany wyjazd integracyjny?

W każdej firmie – zarówno dużej, jak i niewielkiej – ogromną rolę odgrywają kontakty międzyludzkie. Jeśli pracownicy nie akceptują siebie nawzajem, prowadzi to do gorszego prosperowania przedsiębiorstwa. Atmosfera w pracy jest kluczowa. Jeśli w danym miejscu będzie się przyjemniej pracowało, pracownicy będą przychodzić do pracy z przyjemnością i sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Ma to szczególnie istotne znaczenie, jeśli wiele projektów wykonuje się w grupie. Jeżeli zależy nam na tym, by pracownicy byli w dobrych relacjach, warto zorganizować wyjazd integracyjny. To także świetna forma nagradzania i motywowania pracowników. Jak sprawić, by był naprawdę udany?

Zaplanowanie kosztów

Jeśli planujemy zorganizować wyjazdy integracyjne, przede wszystkim w pierwszym kroku dokładnie planujemy koszty. To właśnie budżet w dużej mierze zadecyduje o tym, gdzie udamy się wraz z pracownikami. Istotną rolę odgrywa również czas, miejsce i organizator. Każdy z tych elementów będzie w końcowym etapie wpływał na to, czy wyjazd spełni nasze oczekiwania. Koniecznie trzeba również ustalić cel. Tym powinni zająć się pracownicy kadr oraz kierownictwo. Definiujemy potrzeby i problemy firmy, jeśli chodzi o tworzenie więzi, budowanie silnego zespołu.

Cel wyjazdu integracyjnego

Wyjazdy integracyjne mogą mieć różnorodne cele. Do najczęstszych należą:

  • zbudowanie zaufania pomiędzy pracownikami,
  • usprawnienie komunikacji,
  • zwiększenie kreatywności,
  • przeprowadzenie szkolenia,
  • zmotywowanie do pracy,
  • zlikwidowanie napięcia,
  • zredukowanie stresu.

Bardzo często wyjazd integracyjny jest także nagrodą lub podziękowaniem dla pracowników za ciężką i lojalną pracę. To, na jakie miejsce się zdecydujemy oraz jaki przewidujemy program, będzie zależne od budżetu pracodawcy i oczekiwań pracowników. Dobrą praktyką będzie przeprowadzenie ankiety w firmie, by mieć pewność, że wyjazd trafi w gusta wszystkich uczestników – szczególnie wtedy, gdy planujemy dość nietypową rozrywkę.

Atrakcje dla pracowników

Musimy pamiętać, że wyjazdy integracyjne niekoniecznie muszą odbywać się w pięciogwiazdkowych hotelach wraz ze SPA. Nie ma także programów zwiedzania. Z kolei bardzo często organizowane są specjalne atrakcje, które wzmacniają więzi grupowe. Mogą to być sporty ekstremalne, skok ze spadochronem, jazda na quadach, imprezy tematyczne i wiele innych. Najlepiej jest powierzyć zorganizowanie eventów specjalistom. Wtedy mamy pewność, że wyjazd będzie naprawdę udany.


1 Comment

Leave A Reply

Navigate