Jak założyć akwarium? 5 sprawdzonych wskazówek!

Nie ulega wątpliwości, że akwarium to nie tylko przepiękna ozdoba, ale także wspaniała rozrywka. Każdy chciałby mieć w domu namiastkę żywego podwodnego świata. Patrzenie na akwarium pozwala się zrelaksować, odprężyć, na chwilę zapomnieć o natłoku codziennych spraw. Co więcej, pełni również funkcję lampki nocnej. Jak założyć akwarium, aby przepięknie się prezentowało? O co trzeba zadbać? 

Wybór odpowiedniego zbiornika

Po pierwsze, musimy wybrać odpowiedni zbiornik. To, na jakie akwarium się zdecydujemy, będzie w dużej mierze zależne od dostępnego miejsca w danym pomieszczeniu. Oświetlone akwarium z roślinami i rybkami jest ozdobą, dlatego musimy się zastanowić, czy chcemy, aby było głównym elementem danej przestrzeni, czy jedynie tłem. Jeśli dysponujemy dużym salonem, warto wybrać 120-240 litrowe akwarium. Z kolei do sypialni lub pokoju dziecięcego wybierzmy mniejszy zbiornik, np. 30-60 litrów. Akwaria umieszczamy w bezpiecznych miejscach. Najlepiej kupić komplet z dedykowaną półką. 

jak założyć akwarium

Zakup wyposażenia do akwarium

Drugim krokiem jest wybór wyposażenia. Obecnie do wyboru mamy wiele akcesoriów akwarystycznych. Najważniejszym niewątpliwie jest filtr. Zadaniem filtra jest oczyszczanie wody ze szkodliwych związków oraz odpadów. W przypadku małego akwarium kupuje się filtry gąbkowe, które umieszcza się w wodzie. Do dużych akwariów, czyli takich, które mają powyżej 100 litrów, trzeba zdecydować się na efektywny filtr zewnętrzny. Istotnym elementem jest także oświetlenie. Gdy decydujemy się na hodowlę ryb ciepłowodnych, niezbędna będzie dodatkowo grzałka z termostatem. Opcjonalnie można dokupić automatyczny karmnik, przedmioty oczyszczające, termometr, tło. 

jak założyć akwarium

Urządzanie akwarium

Kolejny krok to dobór podłoża. Wiele będzie zależeć od hodowanych ryb oraz uprawianych roślin. Przeważnie do akwarium wybiera się żwir. To dobry materiał, który jest przepuszczalny, więc korzystny dla rozwoju korzeni. Jako dekorację wybieramy np. fragmenty skał, korzenie, kamienie, figurki statków czy zamki. Wybierając detale, pamiętajmy o tym, że celem jest uzyskanie odpowiedniego ekosystemu. Pamiętajmy o wysokości roślin oraz o zapewnieniu optymalnej temperatury wzrostu. 

jak założyć akwarium

Wprowadzanie ryb

Przedostatnim etapem jest zakup oraz wprowadzanie ryb. Bardzo ważne jest to, aby wyboru odpowiednich gatunków dokonać jeszcze zanim kupimy zbiornik. Na zakup z kolei decydujemy się w momencie, gdy akwarium będzie już gotowe. Każdy gatunek ryb ma swoje specyficzne wymagania. Niektórych gatunków nie można ze sobą łączyć. Dobrze jest wybierać rybki w taki sposób, aby zasiedliły różne strefy akwarium – dno i warstwę wierzchnią. Osoby początkujące często decydują się na złote rybki, mieczyki, danio, gupiki, kosiarki. 

Pielęgnacja akwarium

Ostatni krok to pielęgnacja akwarium. Podstawą jest karmienie ryb. Pokarm dobieramy pod konkretny gatunek, jednak nie przesadzamy z ilością pożywienia! Nadmierna ilość pokarmu może prowadzić do poważnych chorób czy zanieczyszczeń wody. Zbiornik czyścimy co najmniej co kilka tygodni, oczyszczając szyby z glonów. Wymieniamy 1/3 wody. Rośliny dokarmiamy nawozami oraz doświetlamy. 

jak założyć akwarium

Wszelkie niezbędne elementy do akwarium można znaleźć na stronie https://www.aquael.pl/. Za pośrednictwem strony można się także skontaktować ze specjalistami, którzy chętnie służą fachową radą.

Leave A Reply

Navigate