Jak wybrać meble do salonu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wybrać meble do salonu. Istnieje kilka wskazówek, które trzeba wziąć pod uwagę, by cieszyć się pięknym pokojem dziennym. Przedstawiam je poniżej.

Jak wybrać meble do salonu – podstawowe zasady

Najprościej mówiąc, jasne meble do salonu sprawdzą się wtedy, gdy chcemy zyskać optycznie większą przestrzeń. Będą również trafnym wyborem w momencie, gdy jesteśmy miłośnikami przestrzeni i światła. Z kolei ciemniejsze meble będą strzałem w dziesiątkę dla wszystkich tych, którzy cenią sobie klasykę i wnętrza w stylu tradycyjnym.

Umeblowanie salonu można dobierać do ścian oraz podłogi na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Najczęściej stosuje się jednak zasadę, że jasne kolory mebli współgrają z jasnym tłem i podobnie – ciemne meble idealnie komponują się z ciemnym tłem. Musimy jednak uważać, aby salon nie stał się zbyt monotonny i przytłoczony. To dlatego warto dodatkowo dobrać różnorodne dodatki, które go ocieplą. Sprawdzą się wszelkie poduszki, koce o miłych fakturach, lampiony, lampy stojące lub stołowe. Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w pokojach dziennych.

Dobrą praktyką jest początkowy zakup mebli, a dopiero później dopasowywanie do nich odpowiedniego koloru ścian. Powód jest prosty – łatwiej i znacznie taniej jest przemalować ściany niż kupić nowe meble, gdy okaże się, że coś do siebie nie pasuje.

Jeśli zależy nam na tym, by to meble były najmocniejszym akcentem w danym wnętrzu, dobieramy je na zasadzie kontrastu.

Dobór kolorów do salonu

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać meble do salonu, warto pamiętać o kolorach. Przesada i chaos mogą być drażniące, dlatego stosujmy zbliżoną gamę kolorystyczną lub postawmy na jeden wyraźny akcent w salonie. Kontrast uzyskujemy nie tylko na zasadzie doboru kolorów mebli i ścian. Warto zastosować także różnorodne faktury lub dekorację ścian np. tapetą.

Jeśli chodzi o to, na ile kolorów mebli warto postawić, zdecydujmy się na maksymalnie 3 kolory. Zagwarantuje nam to ład i porządek. W przypadku większej liczby barw, zalecana jest spora ostrożność. Oczywiście wiele zależeć będzie od tego, na jaki styl postawimy w salonie. Pokój w stylu boho powinien być kolorowy, natomiast w stylu skandynawskim już niekoniecznie.

Leave A Reply

Navigate