Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

Każdy poszkodowany w wypadku wie, że najważniejszy będzie powrót do zdrowia. Niestety, ale bardzo często jest tak, że aby było to możliwe, niezbędne są pieniądze na leczenie, konsultacje lekarskie czy rehabilitację. To wszystko kosztuje, dlatego pojawia się pytanie – jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku? Przedstawiam sprawdzone porady oraz wskazówki co do tego, co należy zgromadzić, aby starać się o atrakcyjne odszkodowanie.

Czy łatwo zdobyć wysokie odszkodowanie po wypadku?

Prawdą jest, że zdobycie wysokiego odszkodowania nie jest proste. Niestety, ale ubezpieczyciele często zaniżają wypłacane odszkodowania. Na szczęście, postępując według poniższych kroków, możemy starać się dociekać swoich praw. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i stresu.

Ustalenie sprawcy

Pierwszym krokiem jest ustalenie sprawcy wypadku. W niektórych przypadkach nie będziemy mieć problemu, gdyż wina jest jednoznaczna, a sam sprawca się do niej przyznaje. Jeśli w wypadku nikt nie ucierpiał i nie ma potrzeby wzywania karetki, nie ma także obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia, można spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Zawsze warto tego rodzaju oświadczenie mieć w samochodzie. To właśnie w nim szczegółowo opisujemy okoliczności związane ze szkodą, wskazujemy wszystkich uczestników i świadków, a także wskazujemy, kto jest poszkodowanym, a kto sprawcą. Warto także dodać, jak doszło do samego zdarzenia – możemy naszkicować fragment drogi. Oświadczenie muszą podpisać kierujący obydwoma pojazdami.

Nieco inaczej będzie w przypadku, gdy strony nie zgadzają się co do tego, kto zawinił w wyniku wypadku lub wtedy, gdy są ranne osoby. Wtedy koniecznie wzywamy karetkę oraz służby mundurowe.

Dokumentacja potrzebna do odszkodowania

By uzyskać wysokie odszkodowanie, warto zrobić własne zdjęcia na miejscu zdarzenia. Mają obrazować rozmiar szkody, warunki atmosferyczne czy samo miejsce, w którym doszło do wypadku.

Koniecznie trzeba zebrać wszystkie rachunki i paragony, jeśli osoba poszkodowana musi być hospitalizowana, musi przyjmować leki, wydawać pieniądze na dojazdy do lekarza, sprzęt rehabilitacyjny czy medyczny.

Musimy także zbierać całą dokumentację medyczną, zalecenia lekarzy, wypisy ze szpitala, skierowania na rehabilitację. Ważna będzie również Karta Medycznych Czynności Ratunkowych, jeśli poszkodowanego zabrała karetka. Każdy z powyższych dokumentów ma duże znaczenie, gdyż pozwala na oszacowanie wielkości poniesionej szkody. W efekcie możemy uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku.

Leave A Reply

Navigate