Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?

Zima zbliża się nieuchronnymi krokami. Od kilku tygodni można już zaobserwować zmniejszające się temperatury. Taka aura bywa często bardzo problematyczna w kontekście ubierania dzieci, ponieważ wielu rodziców nie wie jak skutecznie ochronić swoje pociechy przed zimnem czy deszczem.

Również dzieci nie przepadają za obszernymi i często niewygodnymi kurtkami, które ograniczają ruch i możliwość zabawy. Zima to jednak bez wątpienia jedna z ulubionych pór roku każdego dziecka. Padający śnieg, lodowisko, jazda na sankach to najlepsze wspomnienia z okresu dzieciństwa. Dobre ubranie to podstawa, jeśli chodzi o zimową zabawę bez względu na warunki atmosferyczne. W jaki sposób zatem znaleźć balans pomiędzy ciepłem, a wygodą? Dla wszystkich rodziców mamy pewne wskazówki, jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury.

W jaki sposób dostosować strój dziecka do pogody?

Prawidłowe ubranie dziecka nie jest kwestią prostą. Czasami dzieci po prostu nie chcą współpracować, ponieważ ubieranie jawi im się jako proces długotrwały, a kolejne warstwy odzieży nie są dla nich wygodne oraz komfortowe. Tego procesu zdecydowanie nie ułatwia również fakt, że w ciągu dnia temperatura często wielokrotnie się zmienia – o ile poranki są zdecydowanie chłodne to w ciągu dnia bardzo często pojawia się słońce, a zimowy mróz nieco odpuszcza. Wszystko to sprawia, że strój zimowy dla przedszkolaka powinien być optymalny na różne warunki atmosferyczne. Dlatego niezmiennie od lat poleca się przede wszystkim ubiór na cebulkę, czyli w praktyce założenie dziecku kilku warstw odzieży, które można łatwo zdjąć lub znów założyć w razie potrzeby. Taki sposób ubierania jest też dużym ułatwieniem dla nauczycieli pracujących z dziećmi – zima w przedszkolu to również czas spacerów czy zabaw na placu zabaw. Warto więc swoim pociechom na czas przejścia do placówki oraz powrotu z niej, a także w czasie spaceru założyć dodatkową warstwę odzieży, ale jednocześnie nie przegrzewać ich w momencie, kiedy siedzą w przedszkolnej sali. Na czas zabawy wewnątrz budynku wystarczy chociażby bluzka na długi rękawek i dodatkowy sweterek (najlepiej rozpinany – dziecko będzie mogło go samodzielnie zdjąć i założyć, jeśli będzie mu za ciepło). Bez względu na wiek dziecka zawsze warto zanieść do przedszkola dodatkowe ubranko – przyda się ono nie tylko na wypadek pobrudzenia, ale również właśnie na czas spacerów. Wiele placówek posiada specjalne wytyczne jeśli chodzi o zimowe ubrania, przedszkole w ten sposób chce podpowiedzieć rodzicom co najlepiej sprawdza się w trakcie zimy na spacery – mowa tutaj na przykład o specjalnych, nieprzemakalnych kombinezonach zimowych, które doskonale sprawdzają się na zimowe harce na placu zabaw czy na sanki aniżeli krótkie, piękne kurteczki z futerkiem.

Refleksji na temat tego, jak ubrać dziecko do przedszkola zimą jest naprawdę wiele. Bez wątpienia zawsze warto jest postawić nie tylko na wygląd ubranek, ale również na ich jakość oraz przede wszystkim wygodę dla dziecka. Dobrze dobrana odzież zimowa pozwala nie tylko skutecznie ochronić dziecko przed mrozem, wiatrem czy deszczem, ale również jest komfortowa w użytkowaniu. Dzieci (w zależności od wieku) bardzo chętnie uczestniczą w procesie ubierania – warto więc zadbać o to, aby chętnie nosiły kupioną im odzież. Dobrym rozwiązaniem jest dostosowanie rodzaju ubranek do wieku dziecka – dla 3- lub 4-latka zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są zimowe buty na suwak, aniżeli wiązane. Dzięki temu dziecko będzie mogło choć w jakiejś części samo się ubierać czy rozbierać oraz zyska poczucie niezależności.

http://planetadziecka.pl/k/ubranka-dla-dzieci/

Leave A Reply

Navigate