Jak prawidłowo szczotkować włosy?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest odpowiednie czesanie włosów. To kluczowy punkt w codziennej pielęgnacji, dlatego na stałe warto go wcielić do rutyny. Jak prawidłowo szczotkować włosy? Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Prawidłowe szczotkowanie włosów – jak to robić?

Na co dzień staramy się dbać o włosy, dobierając odpowiednie szampony, odżywki czy maski. Mimo tego możemy nie zauważyć zadowalających efektów. Dlaczego? Winne jest nieprawidłowe szczotkowanie włosów. Nie jest wskazane rozczesywanie kosmyków w pośpiechu, szarpanie ich. Musimy dopasować odpowiednią szczotkę. Inaczej włosy będą zniszczone, a zabiegi pielęgnacyjne po prostu nie przyniosą rezultatów.

Po pierwsze, ważne jest czym szczotkujemy włosy. Dobieramy szczotkę do rodzaju kosmyków i ich długości. W sklepach znajdziemy bardzo duży wybór rozmaitych modeli, które różnią się kształtem, wielkością, materiałem, z jakiego zostały wykonane. Każdy detal ma znaczenie!

Jak prawidłowo szczotkować włosy

Jak prawidłowo szczotkować włosy krótkie i cienkie?

Jeśli należysz do grona posiadaczek cienkich, krótkich włosów, najlepiej sprawdzą się niewielkich rozmiarów lub średnie szczotki z naturalnym włosiem. Są one na tyle delikatne, że pozwolą osiągnąć objętość włosom, a jednocześnie wzmocnią kosmyki. Będą także odpowiednie wówczas, gdy masz problem z łamliwymi, wypadającymi włosami.

Szczotkowanie włosów gęstych, długich

Jeśli masz mocne, gęste włosy, wybierz plastikowe szczotki zakończone kuleczkami. Możesz także zdecydować się na szerokie szczotki większych rozmiarów, które ułatwią codzienne szczotkowanie włosów.

Niezależnie od wybranego modelu, pamiętaj o higienie! Zachowanie szczotki w czystości jest kluczowe. Co najmniej raz w tygodniu myj szczotkę wodą i szamponem.

Co trzeba wiedzieć o prawidłowym szczotkowaniu włosów?

Jak często szczotkować włosy? Przeważnie robimy to rano, jednak należy wiedzieć, że włosy szczotkujemy także wieczorem, np. zanim położymy się spać. Włosy rozczesujemy także zawsze przed ich umyciem. Na noc warto dodatkowo związać włosy w kucyk (niezbyt mocny) lub zapleść warkocz.

Nie zaleca się szczotkowania włosów mokrych, gdyż są wtedy bardziej podatne na uszkodzenia i mają skłonność do wypadania. Jeśli Twoje włosy trudno rozczesać, zastosuj specjalną odżywkę i wybierz grzebień. Suche włosy rozczesuj z głową pochyloną do dołu i kieruj się od karku aż po końce kosmyków. Kolejnym krokiem jest podniesienie głowy i wyczesanie boków od góry do dołu.

Jak prawidłowo szczotkować włosy

Szczotkując włosy, pamiętajmy o delikatności. Szarpanie jest zakazane! Co więcej, prawidłowe szczotkowanie włosów to nie tylko rozczesanie. Oczywiście efektem będą rozdzielone, ładnie ułożone kosmyki bez zbędnych kołtunów. Warto jednak wiedzieć, że szczotkowanie włosów to także masaż głowy poprawiający krążenie krwi i wzmacniający cebulki. Szczotkując włosy, rozprowadzamy ich naturalne natłuszczenie na całej długości. Włosy będą błyszczące i zdrowe.

Jak szczotkować włosy kręcone?

Należy rozczesywać wyłącznie wilgotne włosy. Najlepiej uprzednio nałożyć odżywkę lub maskę bez spłukiwania. Loki można rozczesywać palcami bądź grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami. Dobrze sprawdzi się także szczotka z długimi, szerzej rozstawionymi kolcami. Nie rezygnujmy ze szczotkowania – czesanie skutecznie pozwala usunąć kurz oraz wszelkie zanieczyszczenia, które zebrały się we włosach w trakcie dnia.

2 komentarze

  1. Zupełnie inaczej się czesze włosy proste a włosy kręcone. Te kręcone najlepiej czesać na mokro z odżywką – ja robię tylko tak.

  2. Jest też ogromna różnica między tym, jak czesze się włosy proste, a jak kręcone. Szkoda, że o tym nie ma zbyt wielu słów.

Leave A Reply

Navigate