Jak parzyć yerba mate?

Yerba mate to napój o wielu dobroczynnych właściwościach. Przede wszystkim zawiera polifenole, czyli związki o właściwościach przeciwutleniających. Yerba mate obniża również poziom cholesterolu, chroni komórki wątroby, stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, działa moczopędnie, a także korzystnie wobec układu krążenia. Popularną yerbę można także wykorzystać w leczeniu otyłości. Jak parzyć yerba mate, aby zachować dobroczynne właściwości?

Parzenie yerba mate krok po kroku

We wpisie przedstawiam południowoamerykański sposób parzenia. Początkowo warto wypróbować mniejszą ilość suszu, ok. 3 łyżeczki. Temperatura wody nie powinna przekraczać 85 stopni Celsjusza.

  1. W pierwszym kroku wsypujemy do wybranego naczynka odpowiednią ilość suszu. Osoby, które od dłuższego czasu piją yerba mate, nasypują ok. 2/3 objętości naczynia, z kolei osoby początkujące powinny zacząć od 3 łyżeczek.
  2. Drugi krok to sprawienie, by części pyliste opadły na dno naczynka, z kolei większe powinny znaleźć się na gorze. Wystarczy w tym celu zakryć otwór naczynka dłonią, a kolejno odwrócić i potrząsnąć naczynkiem. Należy je powoli prostować. Gdy będzie ono nachylone do ok. 45 stopni, wkładamy bombillę w pustą szczelinę pomiędzy suszem a ścianką naczynka. Po umieszczeniu rurki, możemy je ustawić na stole.
  3. Odpowiednio ułożony susz z bombillą zalewamy wodą. Powinna ona być przegotowana, lecz schłodzona do temperatury pomiędzy 70 a 80 stopni Celsjusza. Woda powinna niemal całkowicie wsiąknąć w susz. Niekiedy może zdarzyć się tak, że po zalaniu yerba mate, konieczne jest dolanie jeszcze odrobiny wody.
  4. Zalany susz musi parzyć się od trzech do pięciu minut. Jeśli parzy się krócej, smak naparu jest delikatniejszy i mniej gorzki. Z czasem nabiera goryczy i mocy. Po wypiciu pierwszej porcji naparu, tę samą porcję suszu można zalać jeszcze raz. Można to powtarzać kilkukrotnie aż do momentu, gdy wyczuwalny jest smak naparu.

Mam nadzieję, że teraz już każdy z Was wie, jak parzyć yerba mate, aby cieszyć się wyjątkowym smakiem i właściwościami tego napoju. Do wyboru jest kilka wariantów smakowych na stronie: https://www.bdsklep.pl/spozywcze/herbata/yerba-mate-2 , dlatego każdy znajdzie ten idealny dla siebie!


2 komentarze

  1. Jeszcze nigdy nie próbowałam Yerby, chociaż czeka na mnie w szafce. Czas najwyższy 🙂

Leave A Reply

Navigate