Jak dobrać idealny biustonosz?

Niestety, wiele kobiet traktuje zakup biustonosza po macoszemu. Rozmiar najczęściej dobieramy “na oko”. Wybierając odpowiedni stanik, zwracamy uwagę głównie na to, czy nam się podoba. To, czy jest za luźny w obwodzie, miseczki są za małe, staje się dla nas sprawą drugorzędną. To ogromny błąd! Nieprawidłowo dopasowany biustonosz to nie tylko uwypuklenie wad sylwetki. Decydując się na źle dobrane staniki, narażamy się na ogromny dyskomfort, otarcia, a nawet choroby! Pora to zmienić! Wcale nie musisz wydawać sporej sumy na wizytę u brafitterki. Pomiarów możesz wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? Wyjaśniam krok po kroku!

Czym jest rozmiar biustonosza?

Zanim przejdziemy do tego, jak dobrać idealny biustonosz, warto początkowo zrozumieć, do czego odnosi się jego rozmiar. Spoglądając na metkę, widzimy liczby i litery, np. 75C, 80B – po polsku, bądź 34C, 36B – po angielsku. Nie ma znaczenia firma czy rozmiarówka, wystarczy pamiętać o zasadzie, że liczba określa rozmiar pod biustem, z kolei litera rozmiar miseczki.

Czasami można spotkać rozmiary typu 36 lub XL, jednak musimy pamiętać, że nie są to rozmiary prawdziwych, tradycyjnych biustonoszy. Owszem, czasem spotkamy je na metkach, jednak w przypadku, gdy nie możemy ich przymierzyć, lepiej ich unikać, gdyż ryzyko dobrania nieprawidłowego rozmiaru jest bardzo duże. Wyjątek mogą tutaj stanowić kostiumy kąpielowe, topy do ćwiczeń lub modne braletki. Jeśli jednak poszukujemy biustonosza na co dzień, wybieramy ten, który jest oznaczony obwodem pod biustem oraz rozmiarem miseczki.

Sprawdzenie obwodu pod biustem

Wybierając dla siebie polskie biustonosze, musimy znać swój obwód pod biustem. To pierwszy krok i właśnie od niego zaczynamy, a nie od miseczki. Dokonanie odpowiednich pomiarów jest stosunkowo proste, wystarczy zmierzyć obwód bezpośrednio pod piesiami. Możemy w tym celu wykorzystać miarkę krawiecką.

Bardzo ważne, aby miarką nieco się ścisnąć ze względu na to, że pomiar pod biustem powinien być raczej ciasny. Oczywiście nie ściskamy się do przesady. Oddychajmy swobodnie, nie mierzmy obwodu na wdechu czy wydechu. Wynik zapisujemy i zastanawiamy się nad tym, jaki będzie najbliższy naszemu wynikowi rozmiar pod biustem. Ważne, aby zaokrąglać w dół! Jeśli otrzymałyśmy wynik 84, to rozmiar naszego biustonosza to 80, a nie 85. W przypadku, gdy wyjdzie nam 71, mamy dwie możliwości – spróbujmy biustonosza o rozmiarze 70 lub 65.

Jak dobrać miseczkę?

Problem z doborem stanika mają przeważnie kobiety o obfitych kształtach. Często trzeba szukać specjalnych sklepów, które oferują duże rozmiary biustonoszy. Dobrą praktyką jest zakup staników w sklepach internetowych. Świetnie sprawdzą się np. biustonosze Gorteks. No dobrze, ale jak dopasować miseczkę?

Aby wybrać odpowiednią miseczkę, mierzymy obwód w biuście. Od wyniku, np. 90 cm, odejmujemy obwód pod biustem np. 75 cm. Otrzymany wynik do 15. Co zrobić w takim przypadku? Po prostu skorzystać z poniższej tabeli:

ROZMIAR MISECZKI – wynik odejmowania

AA –

A – 9,5-11,5

B – 12-14

C – 14,5-16,5

D – 17-19

DD – 19,5-21,5

E – 22-24

F – 24,5-26,5

FF – 27-29

G – 29,5-31,5

Leave A Reply

Navigate