Jak dbać o siebie w ciąży?

Jak dbać o siebie w ciąży? To pytanie zadaje sobie każda przyszła mama. W okresie ciąży kobietę czeka wiele zmian. Nic dziwnego, że zaczynamy się zastanawiać nad tym, co nam wolno, co znajduje się na liście rzeczy zakazanych, jak odpowiednio pielęgnować ciało i jak zmienić dietę. Dobrych rad nie brakuje, jednak nie wszystkich powinnyśmy słuchać. To, co sprawdziło się u jednej kobiety w trakcie ciąży, niekoniecznie sprawdzi się u drugiej. Priorytetem są porady lekarza specjalisty oraz badania. O co jeszcze trzeba zadbać podczas ciąży?

Jak dbać o siebie w ciąży?

Dbanie o siebie podczas ciąży

Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że dbamy już nie tylko o siebie, ale także o nasze dziecko. To ogromna odpowiedzialność. Organizm kobiety w ciąży pracuje na bardzo wysokich obrotach. Wszystko po to, aby maluszkowi w brzuchu niczego nie brakowało. Podstawą jest zdrowy tryb życia. Wybierz ruch (bezpieczny dla kobiet w ciąży), zbilansowaną dietę, pamiętaj o regeneracji. Warto obserwować swoje ciało i ewentualne niejasności konsultować z lekarzem. Nie panikujmy jednak przy każdej zmianie. Wahania nastrojów, nudności, zmęczenie to norma podczas ciąży. Winę za te zmiany ponoszą ciążowe hormony. Z kolei to, co powinno nas zaniepokoić, to plamienia, bóle podbrzusza, nagły przyrost wagi.

Kontrola wagi w ciąży

W ciąży należy się regularnie ważyć. Pod żadnym pozorem nie decydujemy się teraz jednak na odchudzanie! Zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe przybieranie na wadze nie są wskazane. Dodatkowe kilogramy są uzasadnione. W pierwszym trymestrze przybieramy na wadze ok. 1-2 kg, w drugim ok. 6 kg, z kolei w trzecim ok. 5 kg.

Dopasowane ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, postaw na ćwiczenia. Dobrym wyborem będzie np. joga. W Internecie można znaleźć mnóstwo instruktażowych filmów zupełnie za darmo. Można także zdecydować się na zajęcia grupowe, na których poznamy inne kobiety w ciąży. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń. Umiarkowany ruch jest wskazany w ciąży. Najlepsze będą spacery. W ostatnim trymestrze warto wykonywać ćwiczenia, które przygotują przyszłą mamę do porodu.

Jak dbać o siebie w ciąży?

Jak dbać o siebie w trakcie ciąży?

Pielęgnacja ciała w ciąży

Regularna pielęgnacja ciała w ciąży jest niezwykle ważna! Skóra na brzuchu nie powinna szybko stracić elastyczności, gdyż zaowocuje to rozstępami. Nawilżaj ciało za pomocą oliwki lub naturalnych olejów idealnych dla kobiet w ciąży. Świetnie sprawdzi się olejek migdałowy, który jest łagodny. Nie wahaj się sięgać po profesjonalną poradę, jeśli chodzi o dobór kosmetyków!

Wizyty u ginekologa w ciąży

Niezależnie od tego, czy wybierzesz prywatne wizyty, czy na NFZ, musisz pilnować wizyt u ginekologa. Na pierwszą wizytę udajemy się najpóźniej w 7 tygodniu ciąży. Lekarz założy kartę ciąży, w której będzie zapisywał wyniki badań, ciśnienie, wagę, wysokość dna macicy. Warto kupić sobie segregator na wszystkie wyniki badań, np. grupę krwi. Wygodnie można zabrać go ze sobą do szpitala w dniu porodu.

Wykonywanie badań w ciąży

Regularne badanie się jest najważniejsze podczas ciąży! Badania pozwalają ocenić stan zdrowia matki oraz dziecka. Informuj lekarza o swoim stanie zdrowia, opowiedz o ewentualnych chorobach. Nie wahaj się zadawać nurtujących pytań. Każda wskazówka może okazać się cenna!

Jakie badania wykonywać w ciąży?

  • morfologia krwi
  • hCG
  • glukoza na czczo
  • mocz
  • cytologia
  • toksoplazmoza
  • cytomegalia
  • różyczka
  • HIV

Morfologię oraz badanie ogólne moczu najlepiej wykonywać co miesiąc. W drugim trymestrze wykonuje się doustny test obciążenia glukozą, z kolei w trzecim wymaz z pochwy (by wyeliminować ryzyko zakażenia dziecka paciorkowcem (GBS).

Leave A Reply

Navigate