Duże czy małe kółka w rolkach – garść informacji

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać duże czy małe kółka w rolkach. Nie ulega wątpliwości, że jazda na rolkach jest jedną z najpopularniejszych aktywności w okresie wiosenno-letnim. Jej miłośników stale przybywa, co możemy zaobserwować w parkach czy uliczkach. Jazda będzie znacznie bardziej przyjemna, jeśli dobierzemy odpowiednie kółka.

Duże czy małe kółka w rolkach – rozmiary kółek

Istnieje podział kół na trzy kategorie. Pierwsza z nich to kółka małe. Ich rozmiar mieści się w przedziale od 45 do 70 milimetrów. Te produkty są przeznaczone głównie dla osób początkujących, dla których liczy się przede wszystkim stabilność jazdy. Małe kółka przekładają się także na lepsze pochłanianie różnego rodzaju drgań generowanych podczas jazdy. Nie pozwalają na rozwijanie dużych prędkości. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, czy wybrać duże czy małe kółka w rolkach, osoby początkujące powinny wybierać te mniejsze. Tego rodzaju rolki będą również trafnym zakupem dla osób, które lubią agresywny styl jazdy.

Druga kategoria to kółka średnie. Ich przedział waha się od 71 do 84 milimetrów. Pozwalają na rozwijanie nieco większych prędkości, więc świetnie sprawdzą się podczas jazdy rekreacyjnej. Zapewniają odpowiednią przyczepność i stabilność.

Ostatnia grupa to kółka duże, których rozmiar wynosi d 85 do ponad 100 milimetrów. Pozwalają one na rozwijanie naprawdę dużych prędkości, które mogą przekraczać 30 km/h. Przekłada się to na mniejszą stabilność jazdy, dlatego będą odpowiednie wyłącznie dla doświadczonych osób. Kółka te są o wiele mniej zwrotne, dlatego nie znajdą zastosowania podczas jazdy slalomem. Będą za to świetne do szybkiej jazdy po prostej trasie.

Duże czy małe kółka w rolkach

Duże czy małe kółka w rolkach – różnice

Wybierając dla siebie rolki 2019, musimy pamiętać o kilku zasadach. Zarówno mniejsze, jak większe kółka mają swoje wady i zalety, dlatego warto je poznać, zanim zdecydujemy się na zakup tych konkretnych.

Mniejsze kółka są przede wszystkim bardzo lekkie, a także zwrotne. Wprowadzenie balansu na jednym kole jest łatwe. Atutem jest także to, że potrafią się zatrzymywać dużo szybciej. Nie są to jednak rozwiązania pozbawione wad. Mogą być wolniejsze niż większe kółka, a także zapewniają krótkie dystansy toczenia po odepchnięciu.

Większe kółka znacznie dłużej się toczą po odepchnięciu i są także dużo szybsze. Jednocześnie są odrobinę cięższe, co wymaga więcej energii. Posiadają także mniejszą zwrotność, a skręcanie i zatrzymywanie zajmuje więcej czasu.

Leave A Reply

Navigate