Dron z kamerą – gdzie i kiedy można latać?

Fotografia i wideo z wykorzystaniem dronów jeszcze kilka lat temu były czarną magią. Na rynku można było spotkać niewielu profesjonalistów, którzy potrafiliby się posługiwać takimi narzędziami. Ich ograniczeniem jednak był sprzęt, ponieważ niskiej jakości obiektywy, kiepska rozdzielczość i niewielka pojemność kart pamięci ograniczała wiele możliwości. Technologia dronów tak spodobała się użytkownikom i dużym korporacjom, że branża ruszyła z kopyta i coraz więcej osób zaczęło wykorzystywać takie konstrukcje jak dron z kamerą do realizacji swój artystycznych (i nie tylko) celów. 

Nic dziwnego, że pojawiły się równie szybko regulacje prawne, które w określony sposób zakazały latania dronami bez zezwolenia. Jeśli ktoś nie umie korzystać z tego typu urządzeń, mogą one stać się zagrożeniem dla osób i mienia. Warto więc wiedzieć, gdzie i kiedy można latać dronem, ponieważ prawo nie jest aż tak restrykcyjne, jak może się nam wydawać. 

Dron z kamerą w miejscach publicznych

Chyba nie trzeba nikomu mówić, że latanie dronem w miejscach publicznych nie należy do najbezpieczniejszy i najrozsądniejszy decyzji. Czasem wystarczy jeden zły ruch, by za chwilę okazało się, że dron z kamerą stracił łączność i odleciał w nieznanym kierunku. Takie przypadki się już pojawiały i nie jest to najgorszy scenariusz. Może on po prostu upaść na ziemię, a jak wiadomo w lokalizacjach, gdzie gromadzi się duża liczba ludzi, stanowi to bardzo poważne zagrożenie. 

Na szczęście większość obecnych modeli dostępnych na rynku posiada zabezpieczenia, które pozwalają ściągnąć urządzenie bezpiecznie na ziemię. Oznacza to, że jeśli pojawią się problemy techniczne i zakłócenia, dron z kamerą spokojnie wyląduje na ziemi i automatycznie przestanie działać.

Dron poza miastem 

Tutaj jest już nieco lepiej, ponieważ możemy latać dronem bez licencji i zezwolenia. Trzeba jednak pamiętać o limitach, które są nałożone ze względu na bezpieczeństwo osób mogących się znajdować w bliskiej okolicy. Dron z kamerą nie może przede wszystkim łapać miejsc, w których znajduje się posiadłość osób, które nie życzą sobie filmowania lub robienia zdjęć. Jeśli więc chcesz wykorzystać swoje urządzenie do celów związanych z filmowaniem lub fotografią, koniecznie musisz zadbać o to, by było to miejsce odludne, lub żeby w zasięgu obiektywu nie znajdowały się prywatne posiadłości. Nawet jeśli przez przypadek uchwycisz zabudowania tego typu, nie publikuj ich w swoich social mediach. W innym wypadku ktoś może mieć roszczenia co do naruszenia swojej prywatności. 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem abc-rc.pl

Leave A Reply

Navigate