Dlaczego powinnaś najpierw pomóc sobie, a nie przyjaciołom?

Jesteś lojalną przyjaciółką i jeśli ktoś Cię potrzebuje, zjawiasz się w mgnieniu oka bez względu na porę? Uwielbiasz to, że ludzie zwracają się do Ciebie po radę, bo Ci ufają i cenią Twoją przyjaźń? To bardzo wartościowe, jednak musisz pamiętać, że czasem odpoczynek od problemów innych i skupienie się wyłącznie na sobie, są potrzebne. Oto dlaczego.

#1 To zbyt wiele

Empatyczne osoby przejmują się problemami przyjaciół, biorąc na sobie część ciężaru. Jednak musisz pamiętać, że czasem te wszystkie kłopoty to zbyt duży ciężar. Musisz od nich odpocząć i poświęcić czas wyłącznie sobie. To nie egoistyczne, tylko potrzebne.

#2 Każdy musi się usamodzielnić

Sama miałaś w przeszłości wiele problemów i Twoi przyjaciele rzadko byli tak oddani, jak Ty? Przynajmniej nauczyłaś sobie radzić samodzielnie i jesteś teraz silna, niezależna. Twoi bliscy także muszą nauczyć się w pojedynkę rozwiązywać kłopoty. To wyłącznie wyjdzie im na dobre.

#3 Odpoczynek jest ważny

Masz kilkoro przyjaciół z różnymi problemami i każdy błaga o Twoją atencję? Ich problemy są ważne, ale także ważne jest to, byś w końcu odpoczęła. Bliscy muszą nauczyć się respektować to, że jesteś wykończona i przespana noc jest dla Ciebie równie ważna, co bycie przy nich, ale musisz zrobić coś dla siebie, zamiast przepłakać cały wieczór z przyjaciółką. Prawdziwy przyjaciel to zrozumie.

#4 Wyładowanie złości

Kiedy spotyka nas przykra sytuacja, złamane serce, myślimy bardzo samolubnie. Choć wiesz, że przyjaciółka nie chce się na Ciebie złościć, robi to, bo jest jej to potrzebne. Nie masz ochoty być kolejny raz workiem bokserskim, na którym wyładowuje się frustrację i to zrozumiałe. Jednocześnie wiesz, że dla Twojej przyjaciółki to ważne, byś była teraz przy niej. Pamiętaj jednak, że nie możesz być dla kogoś dobrym przyjacielem, jeśli najpierw nie będziesz dobra dla siebie. Niektóre sprawy są zbyt przytłaczające i trzeba się zdystansować.

Kojarzysz sytuację, gdy w momencie zagrożenia życia, najpierw zakładamy maskę tlenową sobie, a dopiero potem innym? Tak samo jest w tym przypadku. Musisz najpierw zadbać o siebie, by skutecznie pomagać innym. To nie jest samolubne. Choć czasami trzeba użyć przykrych słów, jest to potrzebne, by w końcu ktoś zauważył Ciebie ot tak, po prostu, a nie wyłącznie w sytuacji, gdy potrzebuje pomocy.

Leave A Reply

Navigate