Proste darmowe narzędzia do obróbki grafik

Dzisiejszy wpis będzie nieco inny – przedstawię w nim darmowe narzędzia do obróbki grafik, których używam tworząc zdjęcia na bloga, instagram czy fanpage. Mam nadzieję, że i Wy z nich skorzystacie. Są banalne w obsłudze, a dają niesamowite efekty. Zaczynamy!

Picasa 3

Picasy używam odkąd pamiętam. Jest to program z listy, który wymaga pobrania. Jest całkowicie darmowy. Po sesji zdjęciowej zazwyczaj mam ok. 100-200 zdjęć. Zgrywam je na komputer i uruchamiam Picasę. To w niej wybieram najlepsze 15-20 zdjęć. Z łatwością można je wyprostować, przyciąć. Picasa oferuje też kilka filtrów, możliwość ustawiania kontrastu, jasności itp. Jednak mi służy wyłącznie do kadrowania i prostowania zdjęć.

darmowe programy do obróbki grafik

Tutaj widzimy zdjęcie przed jakąkolwiek obróbką. Przycięłam je właśnie w Picasie.

PhotoScape

Kolejnym krokiem jest uruchomienie PhotoScape. Ten darmowy program do obróbki grafiki również musimy pobrać. W nim ustawiam kontrast oraz poziom. Idę przeważnie na łatwiznę, wybierając opcję “auto poziom” i “auto kontrast” – wiem, mało profesjonalne, ale proste i dające świetne efekty.

darmowe programy do obróbki grafiki

Jeśli nie daje to zadowalającego efektu, korzystam z suwaków i sama dostosowuję kontrast, jasność. W PhotoScape ustawiam także rozmiar zdjęcia.

Darmowe programy do obróbki grafiki: Gimp 2.8

Jeden z moich ulubionych programów. Gimpa możemy pobrać zupełnie za darmo. Oferuje on mnóstwo opcji i warto sobie je wszystkie przejrzeć, jednak skupię się w tym wpisie na dwóch, których najczęściej używam do obróbki.

darmowe programy do obróbki grafiki

Te funkcje to rozmazywanie/wyostrzanie oraz rozsmarowywanie. Tej pierwszej używam do wyostrzenia oczu oraz ust, natomiast drugiej do usuwania pieprzyków, niedoskonałości np. worków pod oczami, krostek itd. Warto jednak pamiętać o umiarze – raczej tuszuję tylko to, z czym nie borykam się na co dzień, bo w zdjęciach stawiam na naturalność. W obydwu funkcjach dostosowujemy tempo oraz rozmiar.

Snapseed

Narzędzie, które odkryłam niedawno i jestem w nim zakochana. Snapseed to aplikacja dostępna na iOS i Androida. Pozwala ona na wygładzenie twarzy, poprawienie wyrazistości oczu. Oferuje także sporo filtrów, w których możemy oczywiście regulować natężenie.

darmowe programy do obróbki grafiki

Ta aplikacja to tak naprawdę ostatnie “szlify”. Nie korzystam z instagramowych filtrów, więc wszystko wykonuję właśnie w Snapseed. Jest bardzo prosta w obsłudze, więc z pewnością każdy sobie poradzi z obróbką. Najczęściej korzystam z filtrów z działu “ziarnista klisza” – daje bardzo naturalne efekty.

Canva

Nieco inny program niż pozostałe. Z Canvy często korzystam, gdy robię prezentacje, np. moje portfolio copywritera, tworząc grafiki czy reklamy na Facebooka. W Canvie mamy dostępnych wiele rozmiarów odpowiadającym wymaganiom na wielu portalach społecznościowych. Możemy dodawać napisy, ikony, korzystać z darmowych szablonów.

darmowe narzędzia

I efekt końcowy:

darmowe narzędzia do obróbki grafiki

Dajcie znać jak Wam się podoba dzisiejszy wpis i czy korzystacie z powyższych narzędzi.
A może znacie jakieś inne godne polecenia? ?

1 Comment

  1. Faktycznie widać różnicę w tym co udało ci się zrobić przy pomocy programów 🙂 Zawsze jestem pod wrażeniem zdjęć znanych fotografów, a potem przypominam sobie o możliwościach programów graficznych… I mój zachwyt stygnie 😉

Leave A Reply

Navigate