Buty ortopedyczne – czym się kierować przy wyborze?

Jeśli posiadamy jakiekolwiek schorzenia czy urazy nóg, niezbędne są dla nas buty ortopedyczne. Konieczne będzie także wdrożenie rehabilitacji oraz wszelkich istotnych działań, które mogą nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami, np. trudności w poruszaniu się. Jak powinien wyglądać odpowiedni but ortopedyczny? Czym się cechuje?

Czym są buty ortopedyczne?

Buty ortopedyczne często są mylone z butami profilaktycznymi. Trzeba na wstępie zaznaczyć, że znacząco się one od siebie różnią. Dobór butów ortopedycznych to skomplikowany proces. Przeważnie ich produkcją zajmują się zakłady medyczne. Pierwszym etapem jest dokładne zbadanie stopy pacjenta z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. W tym celu korzysta się z podoskopu podłączonego do komputera, który wskazuje miejsca na stopach wymagające korekty. Widzimy to zarówno na monitorze, jak i na wydruku. Właśnie na tej podstawie dobierane są lub wykonywane od podstaw specjalne buty ortopedyczne. Ich zadaniem jest zapobieganie pogłębianiu się wady, ale plusem jest także to, że mogą ją w znacznym stopniu skorygować.

Buty ortopedyczne dla dzieci

But ortopedyczny wyróżnia się konstrukcją o właściwościach, które mają korygować wady stopy oraz kolan. Mogą one występować już nawet u małych dzieci. To dlatego na zakup butów ortopedycznych należy zdecydować się wtedy, gdy konieczne jest zapobieganie pogłębianiu się deformacji. Jeśli wada u dziecka jest wcześnie wykryta, mamy naprawdę spore szanse skorygowania deformacji dzięki dobrze dobranym butom ortopedycznym. Stopa dziecka bardzo szybko rośnie, dlatego buty ortopedyczne trzeba często zmieniać.

Rodzaje butów ortopedycznych

Istnieje wiele rodzajów butów ortopedycznych, jednak do tych najpopularniejszych należą:

  • obuwie z obcasem Thomasa – stosuje się je przy takich wadach, jak koślawość stóp lub koślawość kolan,
  • obuwie z odwróconym obcasem Thomasa – tego rodzaju obuwie ortopedyczne zaleca się osobom, które są narażone na skręcenia stawu skokowego dolnego oraz tym, które cierpią na szpotawość stępu,
  • obuwie wyrównujące skrócenie kończyn,
  • obuwie korygujące kształt stóp (czyli obuwie redresyjne), na przykład stopę końsko-szpotawą, wydrążoną, piętową,
  • obuwie do łączenia z ortezą stabilizującą.

Obuwie ortopedyczne można kupić przez Internet.

Leave A Reply

Navigate